Yunan ekonomisi batmanın eşiğinde olması nedeniyle,Yunan basını Türkiye'den gelen turist rakamının rekora koştuğu haberlerini yapıyor.

Dedeağaç Ticaret Derneği Başkanı Kostas Hatzimihail, İpsala sınır kapısından Yunanistan'ın Evros şehrine Türk turistlerin gelmeye devam ettiğini belirtti.

SINIRDAN 15 BİN 500 TÜRK GEÇTİ

Sadece Ramazan Bayramı'nda karayoluyla 20-24 haziran arasında İpsala'dan Yunanistan'a yaklaşık 27 bin insanın giriş yaptığını ve bunların 15 bin 500'ünün Türk yurtdaşı olduğu açıklandı.

Aynı sezonda Yunanistan'a giden otobüs sayısının da 175 olduğunu ve bunların 110'nun turistik otobüs olduğu ifade edildi.

HİZMET VEREN PERSONELE TEBRİK

Hatzimihail, karayolu üzerinden gelen turist sayısının geçen yıla kıyasla daha fazla olacağını belirtti ve gelen turistlere hizmet sunmak için mücadele veren gümrük personelini de tebrik etti.

TÜRKİYE'YE RUS TURİST AKIMI DEVAM EDİYOR

Bakanlığın açıklamasına göre raporda yer alan zamanda yani nisan ayında bir önceki senenin Nisan ayına göre yüzde 18.1 artarak yabancı turist rakamının, mayıs ayında yüzde 16.27 yükseldiği ve 2.89 milyon olduğu söylendi.

RUS TURİST SAYISI YÜZDE BİN 384 ARTTI

Büyük çarpıcı artmanın yaşandığı, Rus turist rakamında görüldüğü bildirildi. İki devlet arasında kriz nedeni ile geçen senenin devlete giriş yapmaması Rus turist rakamlarında mayısta yüzde bin 384 artma ile 608,472 civarına ulaştı.