Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da 2006 senesinde başvurduğu Avrupa Görme Engelliler Halter Şampiyonası'nda birincilik, 2007'de Brezilya'da yapılan şampiyonada da dünya ikinciliği elde eden milli sporcu Mehmet Emin Erdoğan (36), AA muhabirine, soyadını değiştirme nedenini anlattı.


Erdoğan, Fetullah Gülen'in elebaşı olduğu FETÖ'nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünde birçok vatandaşın şehit edildiğini anımsattı.

 
15 Temmuz darbe kalkışmasından evvel FETÖ teşkilatlanması hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirten Erdoğan, terör örgütü elebaşı Gülen'in ülkeye verdiği zararın zaman içerisinde ortaya çıktığını aktararak, "Milleti din, eğitim, Kur'an-ı Kerim, İslam adına kandırdı. Darbe girişiminde foyası meydana çıktı. Meclisimize, milletimize, bu cani, terörist başının böyle bir girişimde bulunması hiç kimsenin aklına gelmezdi. Ülkemize kurşun sıktı." dedi.

Erdoğan, darbe kalkışmasından sonra "Gülen" soyadından dolayı eşi ve çocuklarıyla büyük bir rahatsızlık duyduklarını aktardı.

"TERÖRİSTBAŞIYLA AYNI SOYADI TAŞIMAKTAN UTANIYORUM"

Çocuklarının, "Baba, terörist başıyla aynı soyadı taşıyoruz, biz de mi kötüyüz?" dediklerini belirten Erdoğan, gittikleri bazı ortamlarda da soyadının konu edilmesinin kendisini üzdüğünü söyledi.

Terörist başıyla yakınlığının bulunmadığına vurgu yapan Erdoğan, "15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından ülkemize sıkılan kurşunlar ve 250 şehidimizin olduğu bir yerde espiri bile beni derinden üzüyordu. Terörist başıyla aynı soyadı taşıdığım için utanıyordum, bahsi geçtiğinde adeta başımdan kaynar su dökülüyordu." ifadelerini kullandı.

"Gülen" soyadını taşımaktan dolayı sanki omuzlarında büyük bir yük olduğunu ve eşiyle aldıkları karar neticesinde mahkemeye başvurduklarını dile getiren Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

"Mahkeme sonuçlandıktan sonra soyadı Erdoğan yazılı yeni kimliğimizi aldığımızda ailece çok mutlu olduk. O gün evde kutlama yaptık. Sanki yeniden dünyaya gelmiş gibiyim. Elhamdulillah, 'Erdoğan' soyadını aldık. Vatansever önderimiz Reis-i Cumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan'ın soy ismini taşımaktan gurur duyuyorum. Böyle bir liderle anılmak, soyadını almaktan mutluyuz. Biz onun yolunda gidiyoruz. Allah ona uzun ömür versin. Gerçekten dünya liderlerinden biridir, ülkemiz için yaptıkları ortadadır. Onunla gurur duyuyoruz. Sağ olsun, var olsun, Allah ondan razı olsun."