Koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokratlar ve muhalefet partileri, ziyaret izni olmadan Alman askerlerinin Türkiye'de kalmasının söz konusu olamayacağını belirtirken, Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) yeni bir ziyaret için randevu verilmesini istedi, fakat askerlerin Konya'dan çekilmesinin "tehlikeli" olacağı ikazını yaptı.

"ASKERLER KONYA'DA KALAMAZ"

"Ziyaret izni olmaksızın Alman askerleri Konya'da kalamaz" diyen Sosyal Demokrat Parti Federal Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, bunun esnetilemeyecek bir standart olduğunu aktardı. Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen ise "Ziyaret yoksa, Konya da yok" dedi.

"ASKERLERİ ÇEKMEK DAR GÖRÜŞLÜLÜK"

Hristiyan Birlik partilerinin dış politika sözcüsü Jürgen Hardt ve savunma politikaları sözcüsü Henning Otte, "Alman askerlerinin Konya'dan çekilmesi"nin "dar görüşlü ve tehlikeli" bir adım olacağının altını çizdi ve Alman askerlerinin Konya'da ikili bir misyon değil, DAEŞ ile mücadele dahilinde yürütülen bir NATO misyonu olduğuna dikkat çektiler.

"KONYA, İNCİRLİK ÜSSÜ'NDEN FARKLI"

Hardt ve Otte, Konya'daki halin, Alman askerlerinin çekilmeye başladığı İncirlik Üssü'nden farklı olduğunu aktardı.

TÜRKİYE'NİN SON HAMLESİ ALMANLARI KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

Türkiye, cuma günü Alman vekillerin Konya'daki NATO üssündeki askerlerini ziyaret isteğini kabul etmemişti.

TÜRKİYE'NİN KARARLI DURUŞU ALMANLARIN ASKERLERİNİ İNCİRLİK'TEN ÇEKMESİNE NEDEN OLMUŞTU

İncirlik krizinde de Alman milletvekillerine askerleri ziyaret izni verilmemesinin ardından, Almanya askerlerini üsten çekme kararı almıştı.