Twitter kullananlar "#15temmuzuUnutmayacağız" hashtagı ile atılan tweetlerini bir zaman sonra profil sayfasından kaldırıldığı şeklinde şikayetler bulunuyor.

Geçen sene NATO Güvenlik Zirvesi için ABD'ye gitmiş olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek için açılan "#WeLoveErdogan" başlıklı hashtaga uygulanan sansürün bu kez de 15 Temmuz FETÖ darbe kalkışmasını lanetleme etkinlikleri için uygulandığı iddia ediliyor. Twitter kullanıcıları, FETÖ'nün darbe kalkışması ve 249 şehidi unutturmamak için duygu ve düşüncelerini "#15temmuzuUnutmayacağız" hashtagı ile paylaştıklarını fakat paylaşımlarının bir zaman sonra profil sayfalarından otomatik olarak silindiklerini belirtiyor. Twitter'in böyle bir uygulamaya gitmesi sosyal medya kullanıcıları tarafından sert tepkilerle karşılandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A DA UYGULANMIŞTI

Geçtiğimiz sene Mart ayında NATO Güvenlik Zirvesi için ABD'ye gitmiş olan Cumhurbaşkanı Erdoğan için açılan bir hashtag, trend listesinde ilk sırada yer almasına rağmen kaldırılmıştı. "#WeLoveErdogan" başlıklı "hashtag" kısa zamanda "trend topic" listesinde Türkiye'de 1'inci, dünya genelinde ise 3. sıraya yükselmiş fakat birkaç saat sonra twitter tarafından sansürlenerek listeden kaldırılmıştı. 300 bin tweet atılan ve 149 bin 305 RT alan #WeLoveErdoğan etiketi, 1.sıradan düşürüldükten sonra Twitter tarafından kaldırılmıştı.

Yaşanan bu gelişme sonrası Twitter kullanıcıları bu kez #TwitterCensoredErdogan (Twitter'dan Erdoğan'a sansür) hashtag'ini dolaşıma sokmuş ve hashtag kısa sürede TT (Trend Topic) listesine girmişti. Twitter ise konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınmıştı.