Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü olan John Dalhuisen, Af Örgütü' nün Türkiye Direktörü olan İdil Eser' in de dahil olduğu 6 kişinin tutuklanmasının ardından Türkiye' yi üstü kapalı bir şekilde tehdit etti.

"KİMSE TÜRKİYE'YE KARŞI ADIM ATMIYOR"

Türkiye' deki kanlı darbe girişimini düzenleyen terör örgütü FETÖ, bir diğer eli kanlı terör grubu olan PKK ve DHKP-C operasyonlarına da vurgu yapan Dalhuisen, terör örgütü mensuplarını "muhalif" olarak isimlendirerek, Türkiye' nin bu kişileri tutuklayarak "otoriterleştiğini" ifade etti. Dalhuisen, "Türkiye'nin otoriterleştiğini herkes biliyor fakat kimse bir adım atmıyor" ifadesini kullandı.

"ARTIK HERKES TÜRKİYE'YE, KIRMIZI ÇİZGİLERİ AŞTIĞINI GÖSTERMELİ"

Türkiye' nin iç işlerine karışmak sureti ile, ülkeyi istedikleri gibi yönlendirebileceğini düşünen, fakat bu hususta başarısızlığa uğrayanların adeta sözcüsü gibi konuşan Dalhuisen, "Türkiye' de çıkarı olan çok ülke var, özellikle de göç, DEAŞ' la mücadele, Suriye gibi meselelerde. Bunlar büyük çıkarlar. Fakat bunlar Türkiye' nin saygın olduğu varsayımına dayanıyordu. Artık dünyada herkes Türkiye'ye kırmızı çizgileri aştığını göstermeli" deyip Türkiye'nin gücünü çekemeyen, Türkiye üzerinde kötü emelleri olup bu emellere ulaşamayanlar ile ağız birliği yapmış gibi konuştu.