Türkiye ile Rusya arasında S-400 hava savunma sistemlerinde anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Hava savunma sistemlerinin artık nerelere yerleştirileceği düşünülüyorken, Amerikalılar bu alımdan rahatsız olduğunu açık açık ifade ettiler.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda “ABD-Türkiye İlişkilerinde Öncelikler ve Zorluklar” başlıklı bir oturum düzenlendi.

"RAHATSIZ EDİCİ GELİŞME"

Komisyonun en kıdemli Demokrat senatörü Ben Cardin, Türkiye'nin Rusya S-400 satın alma planına tepki vererek, bunun "rahatsız yapıcı" gelişme olduğunu açıkladı.

YAPTIRIM YASASI DELİNDİ

Demokrat senatör, "Eğer bu satış ilerlerse, öyle görünüyor ki bu, Rusya-İran-Kuzey Kore yaptırımları yasasının 231'inci maddesinin olası ihlalini oluşturur" dedi.

 

Türkiye'nin S-400 alımı ABD gündeminde

"OKYANUS ÖTESİ ARKADAŞLAR TEPKİLİ"

Dmitriy Şugayev, ABD’ nin bu satışa tepkisi konusunda ise “Okyanus ötesi arkadaşlar Türkiye’nin bu kararına tepkili. Ancak Türkiye bilindiği üzere bağımsız bir ülke. Bir ürünü alıp almama kararını kendisi verir” ifadelerini kullandı

Daha önce ABD Savunma Bakanlığı' nda Sözcü olan Jeff Davis, Amerika Birleşik Devletleri Genel Kurmay Başkanı Joseph Dunford' ın, "Türkiye' nin Rusya' dan S- 400 füzelerini almasının kaygı verici olacağı" şeklindeki yorumda bulunmuş, bu husus ile alakalı sorulan bir soruya şu yanıtı vermişti:

"Türkiye bir NATO müttefikidir. Birlikte operasyon yaptığımız, tatbikatlar düzenlediğimiz ve müşterek savunma konusunda birlikte çalışmaya hazır olduğumuz herhangi bir ortağımızda olmasını istediğimiz şey, ekipmanların birbiri ile karşılıklı olarak çalışma kabiliyetine sahip olmasıdır."