Türkiye’ nin Afrin ve PYD konusundaki kararlılığı Amerika’ yı harekete geçirdi. Rakka ve Haseke’de eli kanlı terör örgütü PKK’ yı ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump’ ın  DEAŞ ile Mücadele Özel Danışmanı Brett McGurk, Afrin operasyonu öncesi soluğu Türkiye’ de aldı.

OYALAMA TAKTİĞİ DEVREDE

Türkiye’ nin Afrin’ e yapacağı operasyonda kararlılığını devam ettirediği ve sevkiyat yaptığı dönemde, ABD’ nin DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk Ankara’ ya geldi. McGurk, Ankara’ da Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı’ nda teknik düzeyde görüşmelerde bulundu. McGurk’ ın apar topar Türkiye’ ye gelmesi "ABD, Türkiye' yi oyalama taktiğini devreye soktu" yorumlarına neden oldu.

SAHADA OLACAĞIZ MESAJI

ABD’ li diplomat, terör örgütü olan PYD’ ye verilen ağır silahlar ve Rakka operasyonu konusunda bilgi verdiği öğrenildi. Görüşlmeler esnasında Afrin konusu gündeme geldi. TSK, iki gün önce Afrin’ e dönük müdahalede bulunmuş ve YPG’yi bombalamıştı. Terör ile  mücadelede kararlılık mesajı veren Türkiye, bundan sonraki adımlarda da sahada olacağını McGurk’a verildi.