Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yönetime, 3. kez silahlı kuvvetler tarafından açık bir şekilde müdahale 12 Eylül askeri darbesi oldu. Tarihte kanayan bir yara olan darbenin üzerinden bugün tam 37 yıl geçti. 

TRT’DEN DUYRULDU

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin emir-komuta şeklinde yapılan son askeri darbesi olarak tarih sayfalarında yer edinen 12 Eylül 1980 darbesi, Cuma günü saat 03.59'da TRT radyosunun İstiklal Marşı ve ardından anons verilmeden, Harbiye Marşı'nın çalınmasıyla başladı.

Radyoda çalınan marş bittikten sonra, Genelkurmay ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Kenan Evren’in imzaları ile yayımlanan Milli Güvenlik Konseyi'nin bir numaralı bildirisi okunarak darbe haberi verildi. Bu bildiriden sonra 5 bildiri daha okundu.

GEREKÇE: KAYBOLAN DEVRET OTORİTESİ

Türk demokrasisine yapılan darbe hakkında en resmi açıklamayı ve darbe gerekçesini zamanın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Evren verdi.

Evren, darbenin nedeni olarak, ‘... Kendini bir türlü kontrol edemeyen demokrasiyi artık sağlamlaştırmak için, otoritesini kaybeden devleti tekrardan kurmak amacı ile yönetime el koyuldu.’ demişti.

Evren’in dışındaki darbeciler ise Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun'dan oluşan bir heyetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emir-komuta zinciri halinde yaptıkları darbenin en önemli gerekçesi ise ‘güvenlik’ti.

HAZIRLIKLAR HAZİRAN’DA BAŞLAMIŞ

12 Eylül 1980 Askeri darbesi için,1980 yılının Haziran ayından itibaren Genelkurmay Karargahı'nda hazırlıklar yapılmaya başlanmıştı.

SİYASİLER SÜRGÜN YEDİ

Süleyman Demirel'in başbakanlık yaptığı hükümet  12 Eylül askeri darbesi ile görevden indirilerek, TBMM kaldırıldı. 1970 yılından sonra değiştirilen 1961 Anayasası yürürlükten kaldırılarak Türkiye siyasetinin yeniden oluşturulduğu askeri yönetim başladı.

ASKERİ DARBE ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

Darbe olduktan sonra ilerleyen dönemlerde askeri yönetim birçok vatandaşın hayatını derinden etkileyecek kararlar aldı ve yıllar boyunca etkisini kaybettirmeyen olaylara neden oldu.