Dışişleri Bakanlığı, ‘Irak’ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) dışında yer alan bölgelerini hakkında yapılan seyahat uyarısının IKBY denetiminde olan Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’yi de içine alarak büyütüldüğünü’ belirtti.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, ‘Yaşanan son olayların ardından Irak’ta yer alan veya Irak’a seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşlarına ilişkin seyahat ve güvenlik bildirisi’nde, Irak’taki hassas güvenlik şartları kapsamında bu ülkeye seyahat etmeyi düşünen veya şuanda Irak’ta bulunan Türk vatandaşlarına ilişkin son uyarının 18 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirildiği belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI REFERANDUMU YOK SAYDI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, bütün tepki ve itirazlara rağmen söz konusu referandumu yapmayı devam ettirerek bugün oy kullanmaya gitti.

Türkiye, İran ve Irak'ın uyarılarını hiçe sayarak, İsrail'den aldığı destek ile bağımsızlık referandumu kararını gerçekleştiren Barzani yönetimi, bölgede meydana gelecek sorunların tek kaynağı oldu.

Barzani yönetiminin gerçekleştirmekte kararlı olduğu bağımsızlık referandumuyla hakkında Türkiye son defa uyarıda bulundu. Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak Meclis'ten geçen sınır ötesi tezkeresine dikkat çekti.

Tüm yetkileri sonuna kadar çekinmeden kullanacaklarını ifade eden açıklamada, referandumun yok hükmünde olduğu son defa belirtildi.