Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Irak Başbakanı İbadi ile Başbakan Yıldırım'ın önümüzdeki zamanlarda buluşup yüz yüze görüşeceklerini ifade etti.

Bozdağ, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen referandumun anayasaya aykırı yapıldığını ve Türkiye’nin referandumu ve sonuçlarını yok hükmünde kabul ettiğini vurgulayarak, ‘Türkiye olarak Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız. Irak'la olan ilişkilerimizde koşullarımız bu yönde. Türkiye, aklıselimle, sağduyu ile anlaşmak için Barzani ve yandaşlarına çağrıda bulundu.’ dedi.

CUMHURBAŞKANI SERT ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Polis Akademisi Mezuniyet Töreni'nde yaptığı konuşmada, Kuzey Irak’ta meydana gelen olaylar hakkında da ciddi açıklamalarda bulundu.

ÜSTESİNDEN GELİRİZ

Cumhurbaşkanı, ‘Suriye ve Irak'ta meydana gelen durumları, bu ülkeler için yapılan oyunların Türkiye'den bağımsız olarak planlanmadığını biliyoruz. Devamlı oyunlarına bir yenisini ekliyorlar. Bu şekildeki kaygan bir zeminde, biz hem kendi amaçlarımıza bağlı kalıp hem de kardeşlerimize sahip çıkacağımız bir yolda yürüyoruz. Söz konusu dönemde çıkarlarımızın yüzde yüz uyuştuğu başka bir güçle karşılaşmadık.’

HERALDE ÇOK CİDDİ TEKLİFLER ALDI

‘Devlet idare etmek bir aşiretin reisi olarak sorunu halletmekle iş yürümüyor. Kendisine de sanırım çok ciddi teklifler geldi.’