Türkiye'deki amacı Alevileri kışkırtmak olan gazete Birgün'ün, dün akşam attığı bir başlık hem gazetenin hem de Türkiye'de solculuğun durumu kısa ve net bir biçimde gözler önüne seriyor.

Yunan Sahil Güvenlik birimleri, bir Türk yük gemisine 'uyuşturucu kaçakçılığı ihtimali' üzerine ateş açtı, durdurmaya çalıştı.

Olay son dakika olarak tüm haber sitelerinde yer alırken, Birgün gazetesinin internet sitesinde değişik bir başlık yer aldı.

YUNAN'A YUNAN DEYİP, TÜRK'E TÜRK DİYEMEMEK


Birgün, Yunan askeri birimi için 'Yunan Sahil Güvenliği' ifadesini kullanıyor. Bu çok normal fakat aynı deyimi Türk bayrağı için kullanamıyor, garip bir şekilde Türk bayrağına Türkiye bayrağı diyor.

Birgün gazetesinin Türk kelimesine olan alerjisi

NE OLMUŞTU?

16 MERMİ İSABET ETTİ


İskenderun'dan demir çelik yüklemesinin ardınan İzmit Körfezi'ne giden M/V ACT adlı yük gemisi, Rodos açıklarında uluslararası sularda Yunan Sahil Güvenlik botlarınca Yunan Limanı'na yanaşması istenen fakat kaptanın bu direktife uyamayacağını söyleyip demir atmasından sonra Türk Sahil Güvenlik'e haber verdi. Türk karasularına yöneldiği sırada Yunan Sahil Güvenlik M/V ACT adlı yük gemisine silahlı saldırı yapıldı. Gemi üzerinde 16 mermi isabet etti.

KAPTAN: BİZİ DEVAMLI TAKİP VE TACİZ ETTİLER


CNN Türk canlı yayınına bağlanan geminin kaptanı Haluk Sami Kalkavan, olayla ilgili bilgi verdi:

"Ülkemize geçmiş olsun. Gemimizin hemen Rodos kıyılarına çekilmesini istediler. Sebebini sorduğumuzda kontrol amacıyla cevabını aldık. Biz bunu kabul etmedik. Bizi sürekli takip ve taciz ettiler. Biz de gemimizi Türkiye yönüne çevirdik, fakat bize ateş açtılar. Gemide 16 kurşun deliği bulunuyor, gemi su almıyor. Şu esnada Türk sularındayız. Bunlar iyice şımardılar, aldılar başını gidiyorlar."