Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı "Umudu Ol" kampanyası dahilinde, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayınca Yemen'e gönderilen insani yardım malzemelerini götüren "Blue Fury" isimli gemi, Aden Limanı'nda yükünü boşaltmaya başladı.

Yemen Yerel İdare Bakanlığı Danışmanı ve Yüksek Yardım Komitesi Koordinatörü Cemal Belfakih, AA muhabirine verdiği demeçte, gemiden yük indirme çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Yük indirme işleminin geminin taşıdığı yüke göre zaman aldığını ve taşınan malzemenin ülkedeki kanunları göre gümrük işlemlerinden geçtiğini belirten Belfakih, geminin limana girişinin engellendiği şeklinde haberlerin gerçeği göstermediğini kaydetti.

Türk Kızılayı üyelerinden Mahmud Kerim de geminin bugün yükünü boşaltmaya başladığını belirtti.

Kerim, ülkede cuma ve cumartesi günlerinin tatil olması nedeniyle geminin yükünün boşaltılmasının ve gümrük işlemlerinin bir kaç gün süreceğini aktardı.

İskenderun Limanı'ndan 9 Temmuz'da yola çıkan gemi, salı akşamı Aden Limanı'na ulaşmıştı.

Eski Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Yemen'e gönderilen insani yardım malzemelerini taşıyan "Blue Fury" adlı geminin İskenderun Limanı'ndan uğurlanması töreninde yaptığı konuşmada, geminin içinde su arıtma sistemleri ile AFAD'ın Toprak Masulleri Ofisiyle temin ettiği 10 bin ton unun da olduğunun altı çizilmişti.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık da gemide bunun dışında su arıtma sistemlerinin yanı sıra Sağlık Bakanlığının katkılarıyla oluşturulan 50 tonluk ilaç ve 2 sahra hastanesi olduğunu belirtmişti.