PKK’nın Suriye’deki en önemli barınaklarından biri olan Afrin’e yönelik beklenen askeri harekâta yönelik çalışmalar hız verildi. Sınır hattına yapılan askeri sevkiyatlarla Afrin üç koldan kuşatılmış oldu, aynı zamanda Afrin harekâtı için lojistik ve ikmal hattı da kuruldu. Reyhanlı-Bükülmez’den Kilis’e kadar yaklaşık 100 kilometrelik bölgede büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Nasıriye, Şeyh Hadid, Sate, Racu, Meydan Akbis, Bülbül gibi sınırın Suriye tarafında kalan yerleşim birimlerinden Türkiye’ye yönelik sızmaların önüne geçmek için de önlemler alınmış durumda. Bu çerçevede, PKK’nın Türkiye sızmak için sıklıkla kullandığı Amanoslar’da güvenlik birimleri alarm durumuna geçmiş durumda. Buradan bir sızmaya da izin verilmeyecek.

ÜÇ YÖNDEN HAREKAT

Mülteci kamplarının da olduğu ve Suriyeli muhaliflerle PKK’nın cephe hattı konumundaki Atme’de de TSK hat genişletme çalışmasına başlamış durumda. Bu çalışmayla beraber TSK, Afrin’i üç yönden sardı. diğer yandan Fırat Kalkanı bölgesinde yer alan TSK üsleri ile TSK destekli muhaliflerin de harekât için hazırlıklarını devam etmekte.

Askeri kaynaklar harekâtın asıl amacının Afrin’deki teröristleri dünyadan izole etmek olduğunuaçıklasada ayrıntı verilmedi. PKK’nın Suriye’de savaşın çıkmasından sonra ele geçirdiği ilk yerleşim yerlerinden biri olmuş olan Afrin, PKK’nın psikolojik ve stratejik açıdan önem verdiği bölgelerden biridir. Akdeniz’e açılma planında anahtar rolü üstlenen Afrin’e Halep’ten takviye kuvvet çekildiği ileri sürüldü.