Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği, Almanya'daki Federal Başbakanlık binası karşısında Phlipp Ruch isimli sanatçı tarafından gerçekleştirilen provokatif eyleme tepki koyarak, acil kodlu bir notayı Alman Dışişleri Bakanlığına gönderdi.

ACİL NOTUYLA YAZI GÖNDERİLDİ


Almanya Federal Başbakanlık binası karşısında dün bir podyum üzerine çıkarılan arabanın önüne yerleştirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in resimlerinin yer aldığı, "Bu arabayı kazanmak istiyor musun? o zaman diktatörlüğü öldür" yazılı pankarta dair Berlin Büyükelçiliği, Alman Dışişleri Bakanlığına acil notuyla bir yazı göndererek, tepkisini belirtti.

"Siyasi Güzellik Merkezi" isimli kuruluşun yaptığı bu eylem için Büyükelçilikten yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldıi:

"3 Temmuz 2017 Pazartesi günü Almanya Federal Başbakanlık binası karşısında bir podyum üzerine çıkarılan arabanın önüne konulan ve sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın da resminin yer aldığı "Bu arabayı kazanmak istiyor musun? o zaman diktatörlüğü öldür" yazılı bir pankart açılmıştır. Federal Başbakanlık karşısında ve güvenlik ekiplerinin korumasında bu tür şiddet içerikli bir eyleme müsade edilmesi anlaşılır ve kabul edilir bir durum değildir. Toplumların barışı ve ortak değerlerin korunması gereken hassas bir süreçte nefrete ve şiddete teşvik etmeye açık bu tür eylemlerin barışa hizmet etmeyeceği ortadadır. Konu dahilinde Berlin Büyükelçiliği olarak Alman Dışişleri Bakanlığına acil notuyla bir yazı göndererek, bu tür şiddet içerikli eylemlerin kabul edilemez olduğu ve hususa dair duyulan derin rahatsızlık bildirilmiştir."