Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Irak'ın kuzey bölgesinde yer alan bölücü terör örgütünün hedeflerinin etki altına alınmasına ilişkin yürütülen operasyonlar doğrultusunda dün gece Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde bulunan PKK kamplarına hava harekatı gerçekleştirildi.

Düzenlenen harekatta, teröristler tarafından kullanıldığı belirlenen silah mevzisi, sığınak ile silah ve mühimmat depoları kullanılamaz hale getirildi.

HABUR SINIR KAPISINDA HAREKETLİLİK

Mesud Barzani'nin tavrından sonra duruşunu göstermek amacıyla harekete geçmiş olan TSK ve Irak ordusu birlikte tatbikat gerçekleşti.

18 Eylül'de başlatılan tatbikat, Iraklı askerlerin katılımıyla müşterek devam etmekte. Tatbikata Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerin de katılımıyla dün akşam alana zırhlı araçlarla Türk askerleri sevk yapıldı. Yapılan sevkten sonra TSK ve Iraklı askerler ilk defa gece tatbikatı gerçekleştirdi.

Öte yandan Kuzey Irak'a yapılan operasyonda 13 terörist öldürüldü.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, Irak'ın kuzeyindegerçekleştirilen hava harekatı ile saldırı hazırlığında olduğu belirlenen silahlı 13 bölücü terör örgütü militanının etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Irak'ın kuzeyinde hava harekatı icra edildiği kaydedildi.