Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine hava destekli operasyon gerçekleştirildi.

Operasyon dahilinde, eylem hazırlığında olduğu keşif ve gözetleme araçlarıyla belirlenen bölücü terör örgütü PKK militanlarına karşı hava harekatı düzenlendi.

Hava harekatında teröristler tarafından kullanılan barınak ve 2 silah mevzisi imha edildi. İlk tespitlere göre, 9 terörist etkisiz hale getirildi.

DAHA ÖNCE DE YAPILMIŞTI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak’ın kuzeyi/Zap alanında, Hale dağı kuzeydoğusunda, sınır bölgesindeki üs bölgelerine silahlı saldırı için operasyona hazırlanan 3 teröristin silahlı insansız hava aracı (İHA) atışı ile etkisiz duruma getirildiğini bildirdi.


SALDIRI HAZIRLIĞINDAYDILAR

TSK, 21 Haziran 2017 tarihinde Irak’ın kuzeyi/Zap alanında, Hale Dağı kuzeydoğusunda, sınır bölgesindeki üs alanlarına silahlı saldırı için operasyon drumunda oldukları keşif ve gözetleme araçları ile belirlenen 3 bölücü terör örgütü militanının silahlı İHA atışı sonucu etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

TSK bildirisinde, gerçekleştirilen kararlı operasyonlar sonucunda gece-gündüz, yaz-kış demeden bölücü terör örgütü militanlarına son zamanlarda ciddi kayıplar verdirildiğinin altı çizilerek, operasyonlara en son terörist etkisiz hale getirilene dek aynı azim ve kararlılıkla devam edileceğini vurguladı.

Öte yandan operasyonlar Şırnak ve Diyarbakır'da da devam ediyor. Geniş çaplı yürütülen operasyonlarda çok sayıda mühimmat, yaşam malzemesi gizli belge ele geçirildi.

TSK uzun zamandır Doğu'da operasyonlarına ara vermeden devam ediyor. Yapılan bu operasyonlarda PKK'ya ağır darbeler vuruldu. Çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.