Mesud Barzani'nin tavrından sonra duruşunu göstermek amacıyla harekete geçmiş olan TSK ve Irak ordusu birlikte tatbikat gerçekleşti.

18 Eylül'de başlatılan tatbikat, Iraklı askerlerin katılımıyla müşterek devam etmekte. Tatbikata Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerin de katılımıyla dün akşam alana zırhlı araçlarla Türk askerleri sevk yapıldı. Yapılan sevkten sonra TSK ve Iraklı askerler ilk defa gece tatbikatı gerçekleştirdi.

Öte yandan Kuzey Irak'a yapılan operasyonda 13 terörist öldürüldü.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, Irak'ın kuzeyindegerçekleştirilen hava harekatı ile saldırı hazırlığında olduğu belirlenen silahlı 13 bölücü terör örgütü militanının etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Irak'ın kuzeyinde hava harekatı icra edildiği kaydedildi.

Yapılan açıklamada, harekat ile saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen silahlı 13 bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca harekata katılan uçakların emniyetle üslerine döndükleri vurgulandı.

OPERASYON DEVAM EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından (TSK), Irak'ın kuzeyindeki Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine gerçekleştirilen hava harekatında, terör örgütünce kullanılan silah mevzisi, barınak ile silah ve mühimmat depoları imha edildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre TSK, Irak'ın kuzeyinde bölücü terör örgütü üyeleri tarafından kullanılan kampları hedef almaya devam ediyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı savaş uçakları, dün Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki PKK kamplarına hava harekatı düzenledi. 

Jetler, saldırı hazırlığında oldukları belirlenen teröristlerce kullanılan silah mevzisi, barınak, silah ve mühimmat depolarını imha etti.