Genelkurmay Başkanlığı tarafından, Silopi-Habur bölgesinde askeri tatbikat başlatıldığı belirtildi. Askeri tatbikatla birlikte eş zamanlı olarak sınır mevzilerinde terörle mücadele operasyonlarının sürdürüldüğü ifade edildi.

BARZANİ'YE AÇIK TEHDİT

Söz konusu tatbikatın, önümüzdeki hafta bağımsızlık için referandum hazırlığında olan IKBY Lideri Mesut Barzani'ye açık bir şekilde mesaj verildiği söyleniyor.

İRAN BARZANİ’Yİ UYARDI

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandum hazırlığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Referandumun yapılması ve Barzani yönetiminin bağımsızlık kazanması durumunda anlaşmaların gözden geçirileceğini ifade eden Şemhani, Erbil ile yapılan tüm anlaşmaların iptal edileceğini söyledi.

İranlı üst düzey yetkili, "Kürt yönetimi Irak’tan ayrılırsa bütün sınır kapıları ve yollar kapatılacaktır” ifadelerini kullandı.

25 EYLÜL'DE REFERANDUM VAR

Mesut Barzani, referandumdan vazgeçmediklerini, 25 Eylül'de referandumun yapılacağını açıklamıştı.

SUUDİ ARABİSTAN DESTEK VERDİ

Türkiye'nin de içinde yer aldığı bölge ülkeleri ve ABD'nin karşı çıktığı bağımsızlık referandumundan önce, Suudi Arabistan'ın üst düzey bir heyeti Irak'ın kuzeyinde bulunan Kürt yönetici Mesud Barzani'yi ziyaret etti.

Kuzey Irak'ın Pirmam kentinde gerçekleştirilen görüşmeye, Suudi Arabistan Kralı Selman'ı temsilen, Körfez İşleri Bakanı Tamir el Sabhan katıldı.