Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Irak'ın kuzeyinde bulunan  Zap, Sinat-Haftanin çevrelerindeki bölücü terör örgütü PKK'ya ait hedeflere dün gece saatlerinde  düzenlenen hava harekatında 10 terörist etkisiz hale getirildi, 3 silah mevzisi  ile 4 barınma alanı imha edildiği duyuruldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK)'dan yapılan bilgilendirmeye göre, Irak'ın kuzeyinde bulunan Zap ile  Sinat-Haftanin çevrelerinde saldırı hazırlığındaki teröristler tespit edildi.

Bu haber üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığınca gerçekleştirilen hava  harekatıyla Zap çevresine 2, Sinat-Haftanin kırsalında 8 terör örgütü mensubu  etkisiz hale getirildi.

Harekatta 3 silah mevzisi ve 4 barınma alanı da imha edildi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı' nın başına getirilen Nurettin Canikli, görevini  Fikri Işık' tan devraldı. Başbakan Binali Yıldırım' ın açıklamış olduğu kabine değişikliğinden sonra Milli Savunma Bakanlığı' nda devir teslim töreni yapıldı. Yeni Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, törende yaptığı kaonuşmasında, 24 Mayıs 2016' da devraldığı Milli Savunma Bakanlığı görevini iç huzuru ile devlet tecrübesine, siyasi birikimine güvendiği Canikli' ye devrettiğini açıkladı.

EN ZOR SÜREÇ

Milli Savunma Bakanlığı görevini 420 gün boyunca büyük onur, gurur ve bahtiyarlık ile yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "Bu süreç sadece Milli Savunma Bakanlığı açısından değil, Türkiye Cumhuriyeti açısından da son derece kritik ve zor bir süreç oldu."şeklinde açıklama yaptı.

Fikri Işık, bakanlık görevine atanmasının 50'nci gününde Türkiye'nin, tarihinin en büyük ihanet girişimi ile karşı karşıya kaldığını söyleyerek, eli kanlı terör örgütü FETÖ tarafından yapılmaya kalkışılan hain darbe girişiminin yaşandığını hatırlattı. Darbe girişiminin akamete uğratılması için gece boyunca mücadele verdiklerini dile getiren Bakan Işık, "15 Temmuz'dan sonra da bir yandan hain FETÖ ile amansızca mücadeleyi sürdürürken, diğer yandan da bir daha ne FETÖ ne de başka bir terör örgütünün, illegal yapının TSK'yı ele geçirememesi için, bu noktada özellikle hiç kimsenin bir daha bu kutsal ocağı ele almaması için gerekli yapısal reformları ardı ardına hayata geçirdik." ifadelerini kullanarak açıklamalarına son verdi.