ABD Başkanı Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Kuzey Kore lideri ile görüşme çabasının "zaman kaybı" olduğunu dile getirdi.

Trump, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Tillerson’un Çin ziyareti sırasında "Kuzey Kore ile doğrudan iletişim kanalları bulunduğu" yönündeki ifadelerini ele aldı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a “küçük roket adam” diye hitap eden Trump, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Rex Tillerson’a, bizim harika Dışişleri Bakanımıza, 'küçük roket adam' ile görüşme yapmaya çalışmakla zamanını boşa harcadığını söyledim. Enerjini koru Rex yapmamız gerekeni yapacağız.”

Çin’in başkenti Pekin’de gazetecilerin Kuzey Kore yönetimi ile nasıl masaya oturacaklarını sorması üzerine Tillerson, görüşme yollarını araştırdıklarını söyleyerek, "Pyongyang ile iletişim kanallarımız var. Tamamen karanlıkta değiliz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

KUZEY KORE'DEN SERT TRUMP AÇIKLAMASI

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın paylaştığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ABD Başkanı Donald Trump'ın düşüncesiz davranışları sadece ordu ve halkımızın misilleme isteğini güçlendirmeye yarayacak, kıyamet gününe zemin hazırlayacak. Trump bunu aklından çıkarmamalı. 

BİR İNTİHAR EYLEMİNDEN İBARET

Bir kez daha Amerika'nın bunak psikopatını kapıldığı bu histeriye karşı uyarıyoruz. Yaptırımları, ABD'yi alev denizine çevirecek nükleer bir felakete davetiye çıkaran bir intihar eyleminden ibaret.

Öte yandan Kuzey Kore askerleri ABD ile çıkabilecek olası bir savaş durumunda canları pahasına çatışacakları konusunda yemin ettiler.

Kuzey Kore ordusunda yer alan yetkili kişiler ABD ile gerçekleşecek olan ‘kutsal savaş’ta canları pahasına savaşacaklarına yemin töreni düzenleyerek yemin ettiler.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un üçüncü bir füze çalışması üzerinde dururken bir yandan da ABD lideri Donald Trump ile aralarındaki gerginliği arttıracak tartışmalarda bulunuyorlar.

‘TRUM’IN AKIL SAĞLIĞI BOZUK’

Trump'ın ‘akıl sağlığının bozuk’ olduğu yönünde açıklamalar yapan Kuzey Kore lideri, ‘Trumptüm dünyanın karşısında hem bana hemde ülkeme hakaret yağdırdı. Böyle yaparak tarihteki en azılı savaş ilanında bulundu.’ diye konuştu.