FETÖ'nün darbe girişiminden önce Pensilvanya'da yapılan toplantıda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in darbecilere verdiği talimatlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Gülen'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la alakalı olarak, "Canlı yakalayın, elleri arkadan bağlı, diz çökmüş fotoğrafını çekin" emri verdiği bilgisine ulaşıldı.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe kalkışmasından önce Pensilvanya'da yapılan toplantıda Fetullah Gülen'in darbecilere verdiği emirler ortaya çıkmaya başladı.

Gülen, Türkiye imamı aracılığı ile verdiği talimatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağ yakalanmasını talep etti. Yakalandıktan sonra ellerinin arkadan kelepçelenmesi ve diz çöktürülerek fotoğrafının çekilmesi emr,n, veren teröristbaşı Gülen'in, Erdoğan'ın bu haldeyken kendisiyle konuşturulmasını ve bu görüntülerin de kaydedilmesi istediği dile getirdi.

SADDAM BENZETMESİ

Edinilen bilgiye göre, Fetullah Gülen'in Erdoğan'la alakalı talimatının CIA'nın "itibarsızlaştırma" taktiklerini anımsattığını belirten güvenlik kaynakları, Irak'ta ABD askerlerinin Saddam Hüseyin'in yakalanmasını dünyaya ilan ettikleri fotoğraflara dikkat çekti. Saddam'ın pecmurde, saç sakal birbirine karışmış yeraltında deliklerde sürünen bir fotoğrafının dünya medyasına servis edildiğini vurgulayan güvenlik kaynakları, Gülen'in de aynı taktiği Cumhurbaşkanı Erdoğan için uygulamayı planladığı, ancak başaramadığını söyledi.