FETÖ'nün kurucu çete lideri Fethullah Gülen’in 15 Temmuz darbe kalkışması yıldönümünde Amerikan Wall Street Journal Gazetesi’ne verdiği demeçde kullanılan fotoğrafın, örgüte şifreli mesajlar içerdiği çözüldü.

ŞİFRELER ÇÖZÜLDÜ

Türk istihbarat yetkilileri, bununla ilgili çalışma yürüterek fotoğrafların şifrelerini çözdü. FETÖ’nün önceki mesajları da dikkate alınarak çözümlenen şifrelerde, Fetö'nün fotoğrafla 3 mesaj ilettiği belirlendi.

KUTSİYETİMİZ YOK, BİZİ KULLANIN

İstihbarat yetkililerine göre, FETÖ kurucusu fetoş, İslami değerleri yok sayarak seccadeye ayakkabılarıyla basarak Amerika ve Batı’ya “Radikal değiliz, kutsiyetlerimiz olmadı hiçbir zaman, şekilsel hususları dert edinmiyoruz. Yükselen radikalizme karşı bizi kullanabilirsiniz” mesajını gönderdi. 

Fotoğrafta arkada kitapların olmasının da “İlimliyiz, önceliğimiz ilim” mesajı vermeyi planladığı belirtildi.

Geniş açı çekilen fotoğrafta odada bulunan Lcd ekranında, “Bizim için ümit oldunuz, şimdilerde şölen var bahçelerde, bahardan ses geliyor perde perde, aceleci acele edip dursun, beklenen mutluluk biraz ileride” sözleri yer almıştı.

Fetoş'un bu sözler ile örgüt tabanındaki kaçmaları önlemeyi ve üyelerin itirafçı olmalarını önlemeyi planladığı değerlendirildi. Umutsuzluğa kapılan örgüt mensuplarına bu sözlerle, “Deşifre olmayın, itirafçı olmayın, umutsuzluğa kapılmayın” mesajları gönderildiği belirtildi.

Teröristbaşı Fetoş, Amerika’nın en çok okunan gazetelerinden birine demeç vererek mensuplarına ve kamuoyuna “Amerika yanımızda, hâlâ güçlüyüz” mesajını vermek istediği belirtildi.

Televizyondaki 00.11 rakamının ise FETÖ elebaşısı fetoş'un “seçilmişlik sendromundan” dolayı bir saplantı olduğu ifade edildi.

Fetoş, bununla kasım ayını gösterdiği ve örgüt tabanına, kasım ayında kurtulacakları mesajını verdiği ifade ediliyor. 15 Temmuz alçak darbe kalkışmasından beri sürekli güncel tarihler açıklayan örgütün,bu yolla üyerinin motivasyonunu yüksek tutmayı ve örgüt içi dagılmaların önüne geçmeyi hedeflediği belirtiliyor.