Balıkesir'in Edremit ilçesinde, FETÖ'ye karşı yürütülen soruşturma dahilinde gözaltına alınan, örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeninin oğlu Alaattin A, tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, İlçe Emniyet Müdürlüğü birimleri, terör örgütü üyesi ve "ByLock" kullanıcısı olduğu iddiaa edilen avukat Alaattin A'yı evinde gözaltına aldı.

Zanlı, emniyetteki işlemlerinden sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Alaattin A'nın, terör örgütü elebaşı Fettullah Gülen'in yeğeni Emine A. ile "Edremit imamı" olduğu iddiasıyla aranan eşi Dr. İsmail A'nın oğlu olduğu aktarıldı.

FETÖ KAÇIN ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

FETÖ'nün elebaşı en yakınında bulunan teröristlerin kimler olduğunun ByLock listesi sayesinde çözülmesi sonucunda yürütülen soruşturmalarda bin 200 kripto FETÖ’cünün gözaltına alındı. Bu gelişme neticesinde FETÖ elebaşısının kriptolarına kaçmaları emri verdiği belirlendi.

ELEBAŞININ KONUŞMALARI İSTİHBARAT RAPORLARINDA

Haber alma teşkilatında görevli kişiler örgütteki üst düzey teröristlerin mesajlarını çözdükten sonra hazırladığı rapor 26 Mayıs’ta gerekli devlet kurumlarına iletildi. Bu kapsamda, FETÖ üyelerinin kaçak yollardan insan kaçakçılarının yardımıyla kaçmayı planladığı öğrenildi. 

İNSAN KAÇAKÇILARI FETÖ’YE YARDIMDA BULUNUYOR

Henüz yerleri tespit edilmemiş kripto kişilerin insan kaçakçılarıyla anlaşmaya varıp ülkeyi terk etme teşebbüsünde bulunacakları bilgisi ele geçirildi. FETÖ’ye farklı bir fiyat uygulayan insan kaçakçıları, her bir terör örgütü kriptosu için 5 bin Euro yeşil pasaport ücreti, uçuş için 5 bin Euro ödeneceği biliniyor. Örgüt elemanlarının Suriyeli mülteciler gibi davranmayı planladıkları da edinilen diğer bilgiler arasında. Dışarı çıkana kadar Türkçe konuşmamam üzere anlaşan teröristlerin planı suya düşürülecek.

FETÖ’NÜN İÇ KAVGASI

Raporda, kripto üyelerin üst düzey sorumlulara kaçmaları için maddi destek vermesi sebebiyle örgütün alt düzeydeki üyelerinin kaçamamaları sebebiyle aralarında kavgalar olduğu ve alt düzeydeki sorumluların itirafçı olmaya meylettiği ifade ediliyor.