Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları kapsamında New York’ta yer alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arap medyasına açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu’na, “İki MİT görevlisinin terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığı” yönündeki surular soruldu. Çavuşoğlu, “PKK sivil, doktor, polis ve herkesi kaçırıyor. Bu yüzden bir terör örgütüdür. Elbette kurumlarımız, PKK’nın kaçırdığı tüm vatandaşlarımızın geri getirilmesi için çalışmakta; fakat sözü geçen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı bulunmuyor” cevabını verdi.

ABD, OPERASYONU PKK'YA SIZDIRDI

Bahsi geçen konun arkasında, ABD-PKK ittifakını ortaya koyan yeni bir kanıt ortaya çıkmış durumda. ABD’nin, PKK elebaşı Cemil Bayık’a yönelik Türkiye’nin operasyon hazırlığını, terör örgütüne sızdırdığı kesinleşti.

MİT’e, geçen temmuz ayında KCK Yürütme Kurulu Başkanı Cemil Bayık’ın bel ağrısından dolayı Süleymaniye’de bir hastaneye yatacağı istihbaratı gelmişti. MİT bu istihbaratdan hemen sonra Cemil Bayık’ı almak için operasyon hazırlığı başlatmıştı. Fakat CIA, MİT’in operasyon hazırlığı olduğu bilgisine ulaştı. CIA, MİT’in operasyon hazırlığını Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üzerinden PKK’ya aktardı. Bunun üzerine Cemil Bayık, hastaneye götürülmedi. Bölgeye giden ekip, operasyonun sızdırılması üzerine geri döndü. Bunun üzerine harekete geçen PKK, aralarında iki MİT mensubunun da olduğu ekibe Süleymaniye-Erbil yolu üzerinde pusu kurdu.

LAHUR TALABANİ’NİN ROLÜ

CIA, MİT’e ulaşmış Cemil Bayık istihbaratını KYB’nin istihbarat teşkilatının başındaki kişi olan Lahur Talabani’ye ulaştırdı. MİT’e yönelik karşı operasyon PKK ve Lahur Talabani koordinasyonunda gerçekleşti.

KYB TEMSİLCİLİĞİ KAPATILDI

Bu olaydan sonra Türkiye, olaydaki sorumluluğu sebebiyle KYB’nin Ankara’daki temsilciliğini kapattı.