PKK'lı teröristlerin 2 Temmuz'da Şırnak-Van karayolu ile 3 Temmuz günü Şırnak'ın Uludere ilçesindeki yol yapımında çalışan işçilere karşı gerçekleştirdiği, 5 işçinin yaralandığı saldırılarda 17 yaşındaki Hasan İke, 19 yaşındaki Müzbah Cengiz ve 23 yaşındaki Selman Külte yaşamını yitirdi.

ÇALIŞMAYA GİTTİLER, OĞLUNUN CENAZESİYLE DÖNDÜ


Teröristlerin ilk saldırıyı yaptığı 2 Temmuz'da lise 2. sınıf öğrencisi oğlu Hasan İke ile yol yapımında çalışmak üzere evden çıkan 7 çocuk basası Hüseyin İke, oğlunun cenazesiyle evine geri geldi.

Saldırının şokunu ve evladını yitirmenin acısını yaşayan acılı baba İke, saldırı günü olanları AA muhabirine anlattı.

Ailesinin geçimini sağlamak adına yol yapımında çalıştığını, lise öğrencisi oğlu Hasan'ın da okulların tatil olmasının ardından kendisiyle çalışmak istediğini belirtti.


"O ÇALIŞMASI HALA GÖZÜMĞN ÖNÜNDE"


İke, oğlunun çalışmaya çok istekli olduğunu belirterek, "Öğleden sonra saldırı düzenlediler. Silah sesi duydum. Ağır bir ses geldi. Arkamda büyük bir patlama oldu. Benimle oğlum arasında 20 metre mesafe bulunuyordu. İş makinesini durdurup, o tarafa doğru gittim. Oğlumun orada olduğunu görmüştüm. Onu çağırdığımda uykuda bile olsa hemen kalkardı. İki kez seslendim, baktım sesi gelmiyor." dedi.

Arkadaşlarının kendisini tuttuğunu iffade eden İke, teröristlerin bu esnada da ateş etmeyi sürdürdüklerini belirtti.

"EKMEĞİ İÇİN ÇALIŞANA SİLAH SIKILDIĞINI DUYMADIM"


Saldırıdan yaralı çıkan işçilerden Ahmet Kurt, borçlarını bitirip, ekmek parası kazanmak adına yol yapımında çalıştıklarını ve saldırıya uğradıklarını belirtti.

Servisle çalışmanın sürdüğü bölgeye giderken, emniyet önlemlerinin alındığını aktaran Kurt, bir anda ateş edilmeye başlandığını kaydetti.

Kurt, kendilerini hemen yere attıklarını, ateşe askerlerin ve korucuların da karşılık verdiğini söyledi.

Yaralanan 3 işçinin yanında olduğunu anlatan Kurt, "Allah bizi korudu. Ben yaralı kurtuldum. Arkadaşlarıma seslendim. Sesleri gelmedi. Elimi Müzbah Cengiz'in kalbine koydum, önce bayıldığını sandım. Ancak doktor geldiğinde kaybettiğimizi öğrendik." ifadelerini kullandı.