İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör saldırısında yaşamını yitiren AK Parti Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Ahi'nin cenaze törenine katılmak üzere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ile beraber Van'a geldi.

Ferit Melen Havalimanı'nda Vali Murat Zorluoğlu, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, kamu kurum amirleri ve partililerce karşılanan Soylu, buradan cenaze töreninin yapılacağı Hz. Ömer Camisi'ne gitti.

"ALLAH HAİNLERE FIRSAT VERMESİN"


Soylu, cami avlusunda Ahi'nin çocuklarıyla, kardeşlerini teselli ederek, yakınlarına taziyelerini iletti. Ahi'nin kız kardeşi Fatma Gençer, Soylu'ya sarılarak, "Aydın kahramandı, yiğitti. Vatan sağolsun. Bayrak için canını verdi. Allah kanını yerde bırakmasın. Allah bayrağımızı indirtmesin." ifadelerini kullandı.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Soylu'nun telefonundan Ahi'nin kız kardeşi Fatma Gençer ve oğlu Atilla Ahi ile görüşerek taziyelerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile konuşan Ahi'nin kız kardeşi Gençer, "Cumhurbaşkanımızla konuştum. Vatanımız bölünmesin, bayrağımız inmesin. Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Cenabıhakk inşallah düşmanlara fırsat vermesin. Allah, Cumhurbaşkanımızdan razı gelsin, onu başımızdan eksik etmesin. Biz de onun yolundan yürüyeceğiz inşallah. Cumhurbaşkanımız en yakın zamanda ziyaretimize geleceğini belirtti. Bize kol kanat gerdi. Allah kardeşimin kanını yerde bırakmasın, hainlere fırsat vermesin. Ezanımız susmasın, bayrağımız inmesin." dedi.

Van Müftüsü Nimetullah Arvas, öğle namazından sonra Ahi'nin cenaze namazını kıldırarak dua etti. Namaza katılanlardan helallik isteyen Arvas, Ahi'nin zalimce öldürüldüğünü ve şehit olduğunu anlattı.