Son sayısında yayınladığı Hazreti Musa'yı küfürlerle hedef gösteren karikatürle kamuoyunda büyük tepki toplayan Gırgır dergisi, kapatıldı.

Açıklama, söz konusu grubun en büyük yayın organı olan Sözcü gazetesi üzerinden servis edildi.

"ÇALIŞANLARIN TAMAMI İŞTEN ÇIKARILDI"

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur.

Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”

 

ÖZÜRLERİ KABAHATLERİNDEN BÜYÜK

Gırgır Dergisi olay karikatür ile ilgili olarak özür diledi. Karikatür için dergi 'berbat' ifadesini kullanırken herkesten özür dileriz diyerek bir sosyal medya mesajı paylaştı.

     

YAHUDİLERDEN BÜYÜK TEPKİ GELMİŞTİ

Çirkin karikatürün yayınlanmasının ardından Yahudi Cemaatlerinden karikatüre büyük tepki gelmişti. Tepkinin ardından Gırgır Dergisi yayın hayatı sona erdi.

SÖZCÜ BÖYLE TANITTI

Sözcü Gazetesi, ek olarak çıkarttığı Gırgır Dergisi'nin tanıtırken, 'duayen dergi' olarak tanıtmış.