Rusya Dışilişkiler Bakanlığı Kriz Merkezi Departmanı Başkanı Aleksey Yerhov, Duma Uluslar İlişkiler Komitesi'nin desteğiyle Türkiye Büyükelçilik görevine atandı.

Komiteden bir kaynağın bir Rus Haber Ajansına yaptığı açıklamada Türkiye Büyükelçisi'nin Aleksey Yerhov'un atandığını ve komitenin bunu desteklediğini söyledi.

Rusya Devleti anayasasına göre Rusya Devlet Başkanı büyükelçileri ilgili olan komitelerin onay vermesi ile atamasını gerçekleştirebiliyor veya atamayı durdurabiliyor.

Aralık 2016'dan beri Ankara Büyükelçiliğini geçici olarak Andrey Karlov'un Danışmanı Sergey Panov yürütüyordu.

ANDREY KARLOV SUİKASTI

Rusya Büyükelçisi katıldığı bir sergi açılışında konuşma yaptığı sırada arkasında duran ve koruma kılığında olan FETÖ'nün emniyet için sızmış bir çevik kuvvet polisi tarafından sırtından vurulmuştu.

Vurulduktan sonra ağır yaralı bir şekilde yerde yatan Büyükelçi saldırganın polisler ile çatışması sonucu hemen müdahele edilememiş ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Saldırgan da girdiği çatışmada ölü ele geçirilmişti.

Rusya Federasyonu eski İstanbul Başkonsolosu Alexey Yerhov, 2015 yılında Suriye krizinin çözümü için düzenlenen Moskova görüşmelerinde aktif rol almış, Suriye muhalefetinin temsilcileri ile bir dizi toplantı yapmıştı.