Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış töreninde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İstedikleri kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne saldırsınlar, istedikleri kadar Ak Parti binalarımıza saldırsınlar. Bunlarla bir yere varmak mümkün değil. Bizler bu yola her şeyimizi koyduk.

Şuanda bir referandum süreci içindeyiz. Bunun ardırdanda sizin bu talebiniz(idam talebi) önüme geldiğinde ben bunu onaylarım. Hans ne der, George ne der beni ilgilendirmez. Bu manzara güçlü Türkiye manzarasıdır, bu manzara yeni Türkiye'nin doğuşu manzarasıdır.

Onlar geleceğimizi karartmak isteyecekler bizler attığımız her adımla istikbalimizi aydınlatacağız. Onlar terör örgütleriyle yakacak yıkacak ama biz inşa edeceğiz. Onlar ellerindeki finans imkanlarını spekülasyon araçlarını kullanarak bizi dibe çekmeye çalışacak biz hayata geçirdiğimiz projelerle zirveyi zorlayacağız. Onlar öldürmenin yollarını arayacaklar bizler yaşatmanın çaresini arayacağız.

ŞEHİTLER ÖLMEZ

Bu millete zincir vurmak isteyen çok oldu. Ama hiçbiri başaramadı. Milletimiz en zayıf görüldüğü dönemde Çanakkale'de yedi düveli durdurmuş, Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmıştır. Bugün de Türkiye'yi terör örgütleriyle, ekonomik saldırılarla, uluslararası dayatmalarla köşeye sıkıştırdıklarını sananlara karşı yeni bir İstiklal Mücadelesi başlattık başlatıyoruz.

Şehitlerimiz var evet ama şehitler olmadan bu toprak vatan olmaz. Dün Suriye'de 5 şehidimiz var. 9 gazimiz var. Dünkü kahramanlarla birlikte tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, gazilerimizin tedavileri için Rabbimden şifalar diliyorum. İnancımıza göre şehitler ölmez, onlar diridirler.

HER DÖKÜLEN ŞEHİT KANI BU TOPRAKLARIN ÇİVİSİDİR

Kimse şehitlerimiz için ölü demesin. Onlar ne yaptığımızı, attığımız adımları, hepsini takip ediyor. Onlar ruhlarıyla bizim yanımızdadırlar. Onlar diridir, tenlerin ölmesi bir şey ifade etmez, ruhlar diridir. Müminler için öteki dünyada en büyük mükafat peygamberlerle ve şehitlerle olabilmektir.

Bizim görevimiz bu mücadeleyi sonuna kadar vermektir. Toprağa verdiğimiz her şehit bedeni elbette yüreğimizin bir köşesini dağlıyor. Gazilerimizin yaşadığı acıları unutmamız mümkün değil. Döktüğümüz her damla kan, ter bu toprakların bize vatan olduğu gerçeğini perçinleyen birer çividir, mıhtır, birer tapu belgesidir.

Kaynak: Haber 7