Reis- i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi' nde İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması Toplantısı' nın açılış oturumunda yapmış olduğu konuşmada;

"Ülkemdeki rektörlerimizden de ricam var, YÖK Başkanımız ile de bu durumu konuşuyorum, Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir? Şunu bir gözden geçirin. Yardımcı doçentlik ile ön kesiyoruz. Dünyanın kaç yerinde acaba yardımcı doçentlik var? Ben araştırdığım yerlerde doğrusu böyle bir mekanizma pek görmüyorum. Bunu birileri birilerini oyalamak için yapmışlar. Bu, gerçekten ilmiye sınıfına bir paravan, engel teşkil ediyor. Bunu aşmamız gerekmekte ve aşacağımıza olan inancım da tam." diyerek açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan satır başları:

BU GERÇEK İÇİMİZİ ACITIYOR

"Doğru tedavi ancak doğru teşhis ile mümkündür. Son birkaç asırdır kitaptan kütüphaneden daha fazla uzak düşüyoruz. İslam alemindeki nüfusun yüzde 55' inin okuma yazma bilmemesi gerçeği içimizi acıtıyor. Üniversiteler bilimin özgür ve özgün düşüncenin üretim merkezidir. Teröre bulaşmayan her türlü fikrin üniversitede yeri vardır." şeklinde ifadeler ile okumanın önemini vurguladı.

YÖK BAŞKANINA ÇAĞRI! BU NEDİR ALLAH AŞKINA?

Üniversitelerimiz arasında tecrübe paylaşımını ve öğrenci hareketliliğini artırmamız gerekiyor. YÖK Başkanımızdan 'Mevlana' programını 'Erasmus' benzeri bir program haline dönüştürmesini rica ediyorum. Değişim programının sadece bununla sınırlı kalmaması ve ortak diploma programlarının da devreye alınması şarttır. Hala YÖK' ün 250' ye aşkın ortak diploma programı bulunuyor. YÖK Başkanımızdan ricam, en az 15 üniversitemizin, lisans, yüksek lisans ve doktorada ortak diploma çalışmasını başlatmasıdır. Allah aşkına şu yrd. doç'luk olayı nedir ya bunu gözden geçirin. Dünyanın kaç yerinde var bunu da söyleyin. Pek görmüyorum. Bunu birileri birilerini oyalamak için yapmışlar.