Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını kıldığı Hz. Ali Camisi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın İslam dünyası ve millet için hayırlara, birliğe, beraberliğe ve dayanışmaya vesile olması temennisinde bulundu.

'NE DEMEK İSTEDİĞİNİ ÇÖZME NOKTASINDA DEĞİLİM'


Soruları da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamalarına dair soru üzerine şunları söyledi:

"Doğrusu ben tabii ne demek istediğini çözme noktasında değilim. Onu Sayın Macron'dan öğrenmek gerek. Benim bildiğim tek şey var; görüşme isteğinde bulunduklarına göre, ben görüşme isteğini reddetmeyi arzulamam. Zira dostları çoğaltmak isterim ve bize olumsuz gözle bakanları da azaltmak isterim. Ancak ben o dergiye verilende bir olumsuzluk değil tam aksine Türkiye'nin Cumhurbaşkanıyla görüşmenin onlar için bir artı değer olduğunu düşünürüm."

Reis-i Cumhur Erdoğan, dün 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası D Grubu ilk maçında Rusya ile karşılaşacak A Milli Erkek Takımı'nın antrenmanını izlediği anımsatılarak sorulan "Akşam maça gidecek misiniz?" sorusu üzerine, Başdanışmanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu ile son hazırlıkları izlemek istediklerini ifade ederek, "Dün son hazırlıkları beraber izleme fırsatımız oldu. Bugün de önemli bir müsabakaya çıkacaklar. Rusya ciddi bir rakip. Hem bugünkü müsabakaya çıkmadan kendilerine bir heyecan, yüreklendirme yapabilir miyiz diye ziyaretimiz olsun hem antrenmanlarını da izleyelim istedim. Kendileriyle de sıcak görüşmelerimiz oldu. Kendilerine bu akşam yapacakları Rusya maçında başarılar diliyorum." diye konuştu.

'AMERİKA'NIN NE YAPMAK İSTEDİĞİNİ ANLAMAKTA ZORNALNIYORUM'

Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, "ABD'de 2 gün evvel bir gelişme yaşandı. Mahkeme, korumalarınızla alakalı iddianameyi kabul etti ve üstüne üstlük koruma müdürünüzü de iddianameye dahil etti. Daha evvel bu karara tepki göstermiştiniz. Yeni bir açıklamanız olacak mı?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Bununla alakalı söylenecek tek şey zaten Dışişleri Bakanımız ABD Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdılar, gerekli ikazları kendilerine yaptılar. Bu, başlı başına skandaldır. Amerika'da adaletin nasıl çalıştığının çok açık net skandal ifadesidir. BM Genel Kurulu'na gelen misafirleri Amerika Birleşik Devletleri'nin güvenlik ekiplerinin koruma sorumluluğu mevcuttur. Amerika Birleşik Devletleri'nin güvenlik güçleri bizleri koruma sorumluluğunu yerine getirmiyorsa orada bize karşı saldırıda bulunan bölücü terör örgütü PKK'nın mensuplarına karşı benim koruma görevlilerim görevini yapmayacak mı? Onlar da tabii ki bu saldırılar karşısında görevlerini ifa ettiler. Oradaki savcılık makamı, ki Obama döneminden kalma ve bir savcıdır, böyle bir şu anda iddianame hazırlamış olması vesaire bizi bağlamaz. Bizim bundan sonraki seyahatimizde de orada da fırsat bulursak Sayın Trump'la da ayrıca görüşeceğiz. Şu anda Dışişleri ve Adalet bakanlıkları bu konuyla ilgili gerekli görüşmeleri sürdürüyorlar. Amerika'daki bu gelişmeler iyi gelişmeler değildir. Hala bir FETÖ çetesinin koruma altında olduğu bir ülkedir Amerika. Bölücü terör örgütü PKK'nın adeta koruma altında olduğu bir ülke konumuna düşmüştür Amerika. Ben Amerika'nın tüm bu gelişmeler karşısında ne yapmak istediğini anlamakta zorlanıyorum."

Erdoğan, bayramda İstanbul'da olacağını bildirdi.