Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Teşkilatının bayramlaşma programında konuştu.

"ARAKAN KONUSUNU TÜM DÜNYAYA HAYKIRACAĞIZ"


Reis-i Cumhur Erdoğan, Arakan'da yaşananlara dair de "Üç gündür Arakan'la alakalı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanı olarak, devlet başkanlarını arıyorum. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni aradım, onlarla konuştum ve tüm bu görüşmelerimle birlikte bir duyarlılık talep ediyorum. İnşallah ayın 19'undan itibaren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplanıyor. Orada bunları çok daha farklı bir şekilde ifade edeceğiz ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan tüm dünyaya bunu anlatacağız, haykıracağız. İkili görüşmelerde bunları tekrar konuşacağız. Kimse konuşmasa da biz konuşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zaman zaman gazetelerde, televizyonlarda, sosyal medyada, 'Arakan'ın bizimle ne alakası var, bu işe niye karışıyoruz?' bu tür serzenişlerde bulunanları görüyorum. Bu tür ifadeleri dile getirenler, her şeyden evvel tarihlerini bilmiyorlar, ecdatlarını tanımıyorlar. Bu kimseler, bizim Myanmar'da şehitliğimiz olduğunun dahi farkında değiller. Evet, belki bize Arakan coğrafi olarak uzaktır ama tıpkı Pakistan gibi, tıpkı Hindistan gibi, tıpkı bölgedeki pek çok başka yer gibi orası da gönül dünyamızın sınırları içindedir. Bunu böyle bilelim." ifadelerini kullandı.

Arakan'da yalnızca Müslümanların değil diğer etnik ve dini grupların da çok ciddi baskı altında olduğunu kaydeden Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

"Demokrasi maskesi altında sürdürülen bu soykırıma göz yumanların hepsi de yapılan katliamın işbirlikçisidir. Bu insanlara ormanda yolunu şaşırmış bir ceylan, bahçeye düşmüş kanadı kırık bir kuş, denizde zıpkın yemiş bir balık kadar değer vermeyen, alaka göstermeyen dünya medyası da yaşanan katliamın ortağıdır. Arakan'da yarım asır önce 4 milyon olan Müslüman sayısını, katliamlar ve baskılarla 3'te birine indiren uygulamalara İslam dünyasının sessiz kalmış olması ise ayrı bir dramdır."