Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan ziyaretinden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ‘Kazakistan'la birlikte yürüttüğümüz işbirliğinin daha da güçlenmesine yönelik görüşmeler yapacağız. Bu doğrultuda gerçekleştireceğimiz ziyarette çeşitli imzalar atacağız.

İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi'ne de katılmayı düşünüyoruz. Kazakistan'da gerek ikili ilişkilerimizi gerekse önemli bölgesel konular hakkında kararlar alacağız. Arakan'da yaşanan katliamın son bulması için ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bu konuda 20 farklı liderle görüşmeler düzenledim. Ülkemiz sayesinde bazı sonuçlar almaya başladık’ açıklamalarında bulundu.

ARAKAN'DA ÇADIR KAMPI KURULACAK

‘TİKA 1000 tonluk yardım gerçekleştirdi. 10 bin tonluk yardımı hesaplıyoruz. Eğer Bangladeş yönetimi bölgede gerekli şartları sağlarsa orada çadır kampları kurmayı planlıyoruz.

ZAFER ÇAĞLAYANA AÇILAN DAVA

‘Bu konu cidden çok ilginç bir mesele durumunda. Ben bunu bizzat Türkiye'ye karşı atılan bir adım olarak görüyorum. Bizim İran'la birlikte hassas ilişkilerimiz mevcut. Bu mesele hukuki mantık içerisinde ele alınamaz.!

ALMANYA TÜRKİYE GERİLİMİ

‘Almanya şu anda kendi içinde birbirleri ile çatışıyorlar. İşleri güçleri, AK Parti, Türkiye, Erdoğan. Bizimle ne dertleri var? Erdoğan'a, Türkiye'ye karşı vurmak onlara güç mü kazandıracak? Bu meseleyi nereye kadar sürdürecekler? İlerleyen zamanlarda uluslararası programlarda ne olacak? Hollanda'nın Başbakanı ile olduğu gibi mi olmak istiyorlar? Türkiye artık birçok şeyi geride bırakarak aşmış bir durumda. Türkiye’nin ilerlemelerinden rahatsız oluyorlar. Sonraki hedefimiz 2023'dür. 2023 yılında ülkemizi çok farklı yerlere taşımız olacağız.’