Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını kıldığı Hz. Ali Camisi çıkışında gazetecilere verdiği demeçte, Kurban Bayramı'nın İslam dünyası ve millet için hayırlara, birliğe, beraberliğe ve dayanışmaya vesile olması dileğinde bulundu.

İslam dünyasının Kurban Bayramı'na mahzun girdiğini belirten Erdoğan, "Bu Kurban Bayramı'na ne yazık ki İslam dünyası çok mahzun giriyor. Bir tarafta Suriye ve Irak'taki çatışmalar, diğer yandan Arakan'daki çatışmalar, ülkemizde malum terörle vermekte olduğumuz mücadele... Bunların hepsi ister istemez bayramı bayram gibi karşılamamızı engelleyen hadiseler olmuştur. Öyle veya böyle tabii ki bizler bu mücadelemizi ülkemizin içerisinde ve sınırlarımızdaki herhangi bir tehdide karşı kararlılıkla devame ttireceğiz." ifadelerini kullandı.

Reis-i Cumhur Erdoğan, Arakan'ın farklı bir felaket içerdiğini belirterek, şunları söyledi:

"20 binin üzerinde mağdur, mazlum insanın Bangladeş'e geçiyor olması, hakikaten topraklarından, adeta evlerini terk ederek, köyler yakılarak terk ediyor olması ve yüzlerce Rohingya Müslümanının katledilmesi.... Bunlar tüm insanlığın gözleri önünde oluyor fakat maalesef insanlık bunlara kayıtsız kalıyor. Bu arada ben şu anda İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak gerekli görüşmelerimizi İslam ülkeleri önderleriyle ve bunun dışında BM Genel Sekreteri Guterresi ile aptım. BM Mülteciler Konseyi noktasında da çalışmalarımızı arkadaşlarımız sürdürüyorlar. Bizler de bunu devam ettireceğiz."

Reis-i Cumhur Erdoğan, milletin birliği ve beraberliği temennisiyle mesajını tamamladı.

REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN NAMAZINI HZ. ALİ CAMİSİ'NDE KILDI


Erdoğan, Üsküdar Kısıklı'daki konutundan çıkarak Hz. Ali Camisi'ne geldi.

Burada bayram namazını eda eden Erdoğan'a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram namazı sonrası vatandaşlarla bayramlaştı.