Reis-i Cumhur ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Onlar FETÖ'cülerin avukatlığını yapabilir, PKK'lıları, YPG'lileri destekleyebilir, onlar DHKP-C'lilerle, marjinal sol örgütlerle kol kola gezebilir, onlar ülkesine ve milletine ihanet etmiş herkesi kucaklayabilir ancak biz bunların hiçbirini yapmadık, yapmayacağız. Zira bizim milletimize sözümüz var. Biz milletimize, Türkiye'de tek bir terörist kalmayıncaya dek mücadelemizi sürdüreceğimiz sözünü verdik." ifadelerini kullandı

CHP'NİN YÜRÜYÜŞÜ


Darbe kalkışmasından sonra 15 Temmuz'un "Demokrasi ve Milli Birlik Günü" olarak açıklanarak, milli anma günleri içerisine alındığını anımsatan Erdoğan, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

"Malazgirt Zaferi gibi, İstanbul'un fethi, Çanakkale, 30 Ağustos Zaferi gibi Selçuklu'nun, Osmanlı'nın ve Cumhuriyet'imizin kuruluşu gibi 15 Temmuz da milli tarihimizin temsillerinden bir tanesi olmuştur. Ney yazik ki aradan geçen bir seneye karşı hala 15 Temmuz'un manasını kavrayamamış olan gafiller bulunduğunu biliyoruz. Bu gafillerin başında da ana muhalefet partisinin başındaki zat geliyor. Ankara'dan İstanbul'a kadar yürüyen bu zat, derdinin ne olduğunu Maltepe Meydanı'nda yaptığı miting konuşmasında açık ve net söyledi. Kendisi yaptığı eyleme 'Adalet Yürüyüşü' ismini koymuştu. Olsa olsa 'sözde adalet yürüyüşü' olabilir ancak istekleriyle bu kavramı ne kadar yanlış anladığını ortaya koymuş oldu."

"BUNLAR AĞACA DEĞİL DİKENE SU VERİYOR"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerini duyunca aklına Mevlana Hazretleri'nin "adalet" tanımı geldiğine vurgu yapan Reis-i Cumhur Erdoğan, "Mevlana Hazretleri, 'ağaca su vermeyi adalet, dikene su vermeyi zulüm' olarak açıklıyor. Bunlar ağaca su değil, dikene su veriyor. Darbecileri ve teröristleri savunan CHP Genel Başkanı, bizden dikenlere su vermemizi istiyor. Biz asla böyle bir zulüm yoluna başvuramayız." şeklinde konuştu.