Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Körfez ülkelerini kapsayan ziyaretlerini bitirerek yurda döndü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenboğa Havalimanında yaptığı basın toplantısında, "Katar sorunun çözümü noktasında neler yapabileceğimizi, ülke olarak nasıl fayda sağlayabileceğimizi birlikte konuşma fırsatı bulduk. İlk başta şu konunun altını yeniden çizmekte fayda görüyorum; elbette yıkmak kolay, yıkılanı tekrar inşa etmek ise her zaman çok zordur. Devletler arası ilişkilerde bu daha fazla süre ve zahmet gerektirir. Son ziyaretimiz ve temaslarımızın istikrar ve karşılıklı güven iklimini tekrardan inşa yolunda kritik bir adım olduğuna inanıyorum." ifadelerini kullandı.

"Mescid-i Aksa'ya karşı İsrail yönetiminin uyguladığı kısıtlamaların kabul edilemez olduğunu belirttik." diyen Erdoğan, "Müslümanların ibadet hakkını yok sayan, Mescid-i Aksa'nın kutsiyetini ihlal eden bu adımlar gerilimi daha da artıracaktır. İbadetlerini yapmaya gelen Müslümanları teröristlerle eş tutmak büyük bir akıl tutulmasıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail bu tür hukuk tanımazlıklarla yalnızca kendine değil tüm bölgeye zarar veriyor. Mescid-i Aksa, tüm Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız." dedi.

"MESCİD-İ AKSA MÜSLÜMANLARIN GÖZBEBEĞİDİR"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail bu tür hukuk tanımazlıklarla sadece kendine değil tüm bölgeye zarar veriyor. Mescid-i Aksa, tüm Müslümanların gözbebeğidir. Kutsallarımızın ayaklar altına alınmasına sessiz ve tepkisiz kalamayız." ifadelerini kullandı.

"Bir an evvel İsrail yönetimininde aklıselim olmasını  temenni ediyoruz." diyen Erdoğan, "Kudüs'ü muhafaza için kurulan İslam İşbirliği Teşkilatının Zirve Dönem Başkanı olarak bir kez daha İsrail'i hukuka, yerleşik teamüllere ve insani değerlere uygun davranmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

KATAR'DA TÜRK ÜSSÜ 


Katar'daki Türk Üssü ile ilgili olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Üs konusu, gerek Suudi Arabistan gerekse Kuveyt'te gündeme gelmedi. Katar'da gündeme gelmesi tabii idi. Orada, daha neler yapabileceğimizi görüşme imkanımız oldu, bunları görüştük. Bir diğer yandan Katar'ın son dönemde özellikle takındığı bu olumlu tavır takdire şayandır."