Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden gerçekleştirilen açıklamaya göre, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, "20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" dalayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya mesaj yolladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajına, "Kıbrıs Türk'ünün mevcudiyetine kasteden teşebbüsü akim bırakan Barış Harekatı'nın 43. yıl dönümünde, Zat-ı Devletlerinin ve bütün Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramını, şahsım ve milletim adına en kalbi dileklerimle tebrik ediyorum." cümleleriyle giriş yaptı.

Kıbrıs Türk'ünün adada barışa ve çözüme olan bağlılığını her vesileyle ispatladığını, maruz bırakıldığı haksız ve gayrimeşru kısıtlamalara karşın demokratik değerleri, dayanışma bilinci ve kararlılığıyla her nevi sorunun üstesinden gelebilecek güce, azim ve iradeye sahip olduğunu ortaya koyduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajını şu şekilde sürdürdü:

"Bunun son örneğine, Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve geniş bir çözüme karşı yapılan olarak BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu dahilinde, Ada'daki iki taraf arasında, her iki tarafın siyasi eşitliğine dayalı yeni bir ortaklık devleti tesis etmeye matuf müzakere zamanında bir kez daha şahit olunmuştur. Bu süreçte sergilediğiniz iyi niyetli ve samimi tutumunuza Rum tarafı, uzlaşmaz duruşuyla mukabele etmiştir.

İsviçre, Crans-Montana'da yeniden toplanan Kıbrıs Konferansı, maalesef bu nedenle sonuçsuz kalmış, müzakere sürecinde bir çözüme ulaşılamamıştır. Artık hiç kimse, Türkiye'nin, Kıbrıs Türk halkının ilanihaye çözümsüzlüğün mağduru olarak kalmasına, hiçbir hukuki temeli bulunmayan kısıtlamalara maruz bırakılmasına seyirci olmasını beklememelidir."

"BARIŞ ve İSTİKRAR ORTAMININ TEMİNATI OLACAK"


Erdoğan, Türkiye'nin, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her zaman Kıbrıs Türk'ünün yanında olmaya devam edeceğini belirterek, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni desteklemeyi sürdürecek, gerek Kıbrıs Adası'nda gerek Doğu Akdeniz'de barış, özgürlük ve istikrar ortamının teminatı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.