Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde buluştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, baş başa görüşmeden sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşmenin ana maddesi Irak'ta yapılan gayrimeşru referandum oldu.

SURİYE VE IRAK GÖRÜŞÜLDÜ


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya gelerek başta Suriye olmak üzere, Irak ve uluslararası konularını ele aldı. Erdoğan'ın sözleşme imzalandığını ve kapora yatırıldığını açıkladı S-400 füze savunma sistemleri de bugünkü görüşmede gündeme geldi. Reis-i Cumhur her iki konuda da Putin ile mutabık kaldı. Putin S-400 füzelerini zamanında teslim edecek. Öte yandan Rusya'nın referandum tutumu Türkiye ile aynı. Vlademir Putin bu konuda Türkiye'nin yannda yer aldıklarını kaydetti.

Rusya Irak'ta yapılan referandum için sert bir mesaj yayınlamıştı.

RUSYA’DAN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) anayasa tarafından illegal olarak ilan edildiği ve dün yaptığı sözde bağımsızlık referanduma yönelik yaptığı açıklamada, ‘Rusya, söz konusu bölgenin istikrarı ve güvenliği için Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünün korunması gerek.’ ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Putin'in, öncelikle bölgedeki son gelişmeler olacak şekilde gündemde olan konuları 28 Eylül Perşembe günü Ankara'da görüşmek için bir araya geleceği bildirildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) tüm tepkilere rağmen illegal olan sözde referandumun sonuçlarını hala açıklamadı. Seçimin bitmesinin üzerinden hemen hemen 16 saat geçti ama 5,2 milyon kişinin oy kullanması beklenen ve 3 milyon kişinin oy kullandığı referandumda yalnızca 282 bin 17 kişinin oy ortalaması belirlendi.