reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Filistin'e karşı uyguladığı hak ihlalleriyle alakalı Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından elde edilen bilgiye göre, sabah saatlerinde yapılan görüşmede, başta Kudüs'te olmak üzere ihlallerin giderek artmasının endişe verici olduğunun altı çizildi.

Mescid-i Aksa'ya girişe kısıtlamalar getirilmesinin kabul edilemeyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in İslami karakterinin ve kutsiyetinin korunmasının tüm İslam dünyası için önem taşıdığına dikkati çekti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas da görüşme vesilesiyle Filistin konusundaki duyarlılığından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

İSRAİL NAMAZ KILANLARA SALDIRMIŞTI

Hamas ve İslami Cihad hareketleri tarafından yapılmış olan yazılı beyanda, Mescid- i Aksa' nın "kırmızı çizgi" olduğuna dikkat çekilerek Kudüs ve Mescid- i Aksa' ya dönük ihlallerin doğuracağı sonuca karşı İsrail' i uyardı. Hamas ve İslami Cihad tarafından yapılan müşterek yazılı açıklamada, İsrail' in Mescid- i Aksa' ya dönük yapmış olduğu ihlallerine değinilerek, "Son zamanlarda yapılan saldırılar görmezden gelinemez. Saldırıların devam etmesi ve geri adım atılmaması halinde tansiyonun ciddi manada artacağına ve sorumluluğun da işgalci İsrail' de olacağına karşı uyarıda bulunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

MESCİD- İ AKSA KIRMIZI ÇİZGİDİR

Mescid- i Aksa' nın "kırmızı çizgi" olduğuna vurgu yapılan beyanda, şu ifadeler kullanıldı:

"İşgalcilerin günlük yaptıkları saldırılar, tüm bölgeyi alevlendirme tehdidi olduğu gibi savaş endişesi yaratmakta. Aşırılık yanlısı İsrail hükümeti ise mevzu bahis konusu savaşın dini eksenli olması için ısrar ediyor. Mescid- i Aksa kırmızı çizgidir ve oraya dokunulmasına karşı susmak mümkün değildir." ifadelerinde bulunuldu. Yapılan açıklamada son olarak İsrail' e, Mescid- i Aksa' da yaptığı uygulamalarına son vererek Aksa' nın egemenliğinin eskiden olduğu gibi Kudüs İslami Vakıflar Dairesi'ne bırakılması çağrısında bulunuldu.