Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

ABD toplumunun diğer isimleriyle uyum içinde yaşamanın yanından buradaki sosyal hayata aktif şekilde katılmanızı istiyorum.

(Salona giren bir kaç provokatöre, Erdoğan'ı dinleyenlerin tepki göstermesi sonrası) 3-5 kendini bilmeze, salon teröristlerine bu güzel toplantımızı feda etmeyelim.

Geçtiğimiz yıl istiklalimize yönelik tarihimizin en alçak saldırılarından birine maruz kaldık. FETÖ ihanet çetesi, milletimize yönelik bir darbe girişimi başlattı.

Son yıllarda giderek tırmanan İslam düşmanlığına hep birlikte güçlü bir duruş sergilemeliyiz. Şuanda Myanmar'da bir katliam var. Bir milyona yakın Arakanlı Bangladeş'e geçmeye çalışıyor. Biz Budistleri dünyada bu kadar şirin gösteren kişilere sesleniyorum. İslami terör ifadesini siz hangi akılla söylüyorsunuz.
 
FETÖ ihanet çetesinin girişimini bertaraf ettik. Bu hain yapılanmanın ele başı buraya çok uzak değil. Amerikanın pek çok yerinde bu terör örgütüne yakın okullar var. Bu okullardan yılda 700-750 milyon dolar elde ediyorlar. 250 şehidimizin hesabını soracağız

BİZ BUDİSTLER ÖLDÜRÜYOR DİYOR MUYUZ?

Bir milyona yakın Arakanlı şu anda topraklarından ne yazık ki adeta soykırım yoluyla Bangladeş'e geçmenin gayreti içinde. Bakın biz hiçbir zaman, 'Rohingyalı Müslümanları Budistler öldürdü.' diye bir ifade kullanmadık. Katliamı Budistler yapıyor ama biz bunu kullanmadık. Şimdi buradan Budistleri dünyada bu kadar şirin gösteren kişilere sesleniyorum, insancıl olduklarını söyleyenlere sesleniyorum. Peki 'İslami terör' ifadesini siz hangi hakla söylüyorsunuz.

KEŞKE ABD, TSK VE ÖSO İLE ÇALIŞSAYDI

Müslüman kimseye karar vermez. Kimse dinimize terörü yakıştıramaz. DEAŞ'ın İslam ile alakası yoktur. DEAŞ bir terör örgütüdür. DEAŞ'a karşı silahlı kuvvetlerimiz büyük bir mücadele veriyor. 3 bine yakın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Buradan ABD'li yetkililere soruyorum siz kaç DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdiniz?

Keşke ABD, Rakka operasyonunda PYD ve YPG ile iş birliği halinde değil de TSK, ÖSO ile birlikte çalışsaydı ve terörü oradan kazıyıp atsaydık.

GERİSİ TEFERRUATTIR

Bize asıl üzüntü veren ise İslam dünyasının duyarsızlığıdır. Aramızdaki mezhepçilik fitnesini ortamızdan kaldırmak gerekiyor. Bizim tek bir dinimiz var o da İslamdır gerisi teferruaattır gerisi bu büyük resmin ayrıntılarıdır.