İstanbul’daki davada Asparov’un Reina saldırganı Masharipov’a vahşette kullandığı tabancayı teslim eden şahıs olduğu belirtildi. ‘Danyelik İbrahim’ kod isimini kullanan DEAŞ'lı iddianamede firari şüpheli olarak yer buluyor.

Karar Gazetesi'ndeki habere göre İstanbul’un bilindik gece külubu Reina’yı 2017 senesinin ilk vakitlerinde kana bulayan 39 insanın ölmesine sebeb olan terör eyleminde, DEAŞ terörist Abdülkadir Masharipov’a tabancayı veren ‘Danyelik İbrahim’ kod isimli örgüt elamanı İbrahimjon Asparov’un Danimarka’da yakalandığı ortaya çıktı. Danimarka vatandaşı olduğu bilinen Asparov’un, Reina vahşetinden sonra tekrar bu ülkeye kaçtığı belirlendi.

İstanbul’daki DEAŞ çetesi üyelerinden olan Asparov, Reina vahşeti iddianamesinde de firari sanıklar arasında. Danimarka’da Güney Doğu Jutland Polisi tarafından ‘terör şüphesiyle’ 29 Haziran’da yakalanan DEAŞ'lı teröristin sorgulandıktan sonra serbest bırakıldığı, hakkındaki soruşturmanın ise sürdüğü belirtildi. DEAŞ'lı şüphelisinin halen Danimarka’da yaşamına devam ettiği öğrenildi.

Danimarka’da yayın gerçekleştiren Ekstra Bladet isimli gazete, Reina vahşetinin firari sanığı İbrahimjon Asparov’la ilgili polis istihbaratına bir sual yöneltince skandal uygulama ortaya çıktı. Türkiye’yi kan gölüne çeviren ve dünyada yankı getiren bir terörist saldırının firari şüphelisinin serbest bırakıldığı da böylece ortaya çıkmış oldu. Polis istihbaratına Asparov’la ilgili bilgi almak isteyen Danimarka gazetesi, şu cevabı aldı: “Anti-terörizm mevzuatına aykırılık nedeniyle tutuklama yapıldı, fakat serbest bırakıldı, soruşturma sürüyor.” Polis istihbaratı bu konuda başka bir bilgi paylaşmadılar.

Reina katliamı ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırlamış olduğu iddianamede İbrahimjon Asparov’la ilgili bölüm şu şekilde: “İbrahim Danyelik kod adını kullanan DEAŞ terör örgütü mensubu firari şüpheli İbrahimjon Asparov’un, şüpheli Khasan Gulomov’un evinde beraberinde götürdüğü AK-47 Kalaşnikof marka uzun namlulu tüfek ve mermilerin şüpheli Abdulkadir Masharipov’a ulaştırılarak, 1 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen Reina terör eyleminde kullanıldığı değerlendirilmiştir.”