Suriye'nin kuzeyindeki Halep'in Mare bölgesindeki sivil savunma görevlilerinden Muhammed El Hatib, verdiği demeçte, terör örgütü PKK/PYD'nin, ilçenin batısındaki Tel Rıfat ilçesi tarafından ateşlediği dört füzenin Mare ilçe merkezine düştüğünü belirtti.

5 sivilin yaralandığını ifade eden Hatib, füzelerin düştüğü yerlerde maddi hasarın meydana geldiğini aktardı.

Mare hastanesinin doktorlarından Ahmed Hafız da ilçeyi hedef alan saldırılarda yaralanan sivilleri tedavi altına aldıklarını söyledi.

oturduğu ev yıkılan Muhammed Nasır ise PKK/PYD'ye tepki göstererek, "Evlerinde oturan halkın başına füze attılar. Zalimlere karşı Allah büyüktür. Allah düşmanlarımıza karşı bizi galip getirsin. Bunlar (PKK/PYD) bizim düşmanımızdır. Beşşar'a lanet olsun, onları bölgeye getirenlere de lanet olsun. Beşşar ile PYD bizim düşmanımızdır.'' diye konuştu.

Terör örgütü PKK/PYD'nin dün Mare'de sivillere ateş açması sonucu, 1 kız çocuğu yaşamını yitirmiş, 2 sivil yaralanmıştı.

PROTESTO EDİLMİŞTİ

Suriye'nin Halep şehrinin kuzeyinde muhaliflerin elindeki Mare ilçesinde, terör örgütü PKK/PYD protesto edildi.

Mareliler, akşam saatlerinde ilçe meydanında bir araya gelrek, PKK/PYD aleyhinde sloganlar attı.

Çevre köylerden de katılımcıların olduğu eylemde, Arapça ve İngilizce ''Terör örgütü PKK'yı ihanetlerle köylerimize soktunuz. Onları kesinlikle köylerimizden çıkaracaksınız", "Türk askeri kardeşimiz ve müttefikimizdir" yazılı dövizler taşındı.

Göstericiler, terör örgütünün Suriye'nin kuzeyinde ele geçirdiği, Arap nüfusun yoğun olduğu köy, ilçe ve beldelerden çekilmesini talep etti.

Göstericilerden Dr. Ahmed Hafız, verdiği demeçte, ''Türk hükümeti ve devletine iletimizdir. Bizler bölgedeki terör örgütü PYD'ye karşı olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.'' açıklamasını yaptı.