Niğde'de, FETÖ'nün darbe kalkışması esnasında darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldürmesinin ardından şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in heykelinin açılış töreni gerçekleştirildi.

Vali Yılmaz Şimşek, Niğde Belediyesince Ömer Halisdemir Meydanı'nda yaptırılan heykelin açılış töreninde, bunun, şehidin anısını yaşatacağını ifade etti.

Şimşek, "Bu heykel, 15 Temmuz direnişini gelecek kuşaklara anlatmak için dikilmiştir." dedi.

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen de "İnanıyorum ki öğrencilerimiz, gençlerimiz bu alanda, bu anıtın önünde 15 Temmuz'u ve onu yapan münafıkları kıyamete dek aklından çıkarmayacak ve bir ibret görüntüsü olarak bu anıttan ders çıkaracaktır." sözleriyle anıtın önemini dile getidi.
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ise ismini yaşatmak için kahraman şehidin heykelini diktiklerini akardı.

Şehidin babası Hasan Hüseyin Halisdemir, "Niğde halkına, belediye başkanıma şükranlarımı sunuyorum. Bilhassa Ömer Halisdemir'in adını yaşattıkları için annelere sonsuz şükranlarımı sunuyorum." şeklinde ifade etti.

Daha sonra, heykelin açılışı gerçekleştirildi.

ÖZEL KUVVETLER'E DE ANIT

Ömer Halisdemir'in Şehit edildiği Özel Kuvvetler Komutalığı'na da 15 temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde bir anıt dikildi.