Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında kesinleşen hapis cezası sebebiyle parti üyeliği düşürülen eski HDP Van Milletvekili Figen Yüksekdağ için, "terör örgütü propagandası yapmak" ile "suçu ve suçluyu övmek" suçlarından 10 seneye dek hapis cezası istendi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüksekdağ'ın, şehirde 9 Nisan 2016'da yer aldığı HDP 1. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmayla alakalı devam ettirdiği soruşturmayı bitirdi. Hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince onaylandı.

İddianamede, Yüksekdağ'ın konuşmasında, çatışmalarda öldürülen PKK'lı teröristlere "şehit" diyerek terör örgütünün propagandasını yaptığı, örgütün cebir ve şiddet içeren yöntemlerini meşru göstermeye çalıştığı açıklandı. İddianamede, Yüksekdağ hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" ile "suçu ve suçluyu övmek" suçlarından 10 seneye dek hapis cezası talep edildi.

AB, TARAFINDAN DA PKK TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL EDİLDİ


Terörün, cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit araçlarından birisiyle, Anayasa'da belirtilen cumhuriyetin niteliklerini, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve cumhuriyetin varlığını tehlikeye atmak, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak hedefiyle bir örgüte mensup kişi ya da kişilerce girişilecek her türlü suç içeren eylemler olduğunun belirtilidiği iddianamede, bu hedef adına terör örgütü kuran, yöneten ve üye olanların Türk Ceza Kanunu'nun 314. maddesi hükümlerince cezalandırılacağı kaydedildi.

Sözde bağımsız bir devlet kurmak hedefine ulaşmak adına kullanılabileceği birden çok silahlı ve örgütlü elemanı bulunan, bu yönde terör eylemlerine kalkışan PKK/KCK'nın, Terörle Mücadele Kanunu çerçevesinde bir terör örgütü olduğunun ifade edildiği iddianamede, Avrupa Konseyinde yayımlanan tüzükler, ABD'nin yabancı terörist organizasyonlar listesi, BM terörle mücadele kararları, AB, NATO gibi uluslararası kuruluşlar ve birçok devlet tarafından da PKK'nın terör örgütü olarak kabul edildiği anlatıldı.

İddianamede, TBMM tarafından milletvekilliği düşürülen Yüksekdağ'ın ifadesinde, kongrede yaptığı konuşmada suç kastının olmadığı ve atılı suçlamayı kabul etmediği belirtildi.