Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da olan Körfez İşleri Enstitüsünün 18 Haziran'da yayımladığı raporda, ABD Dışişleri Bakanlığına ait olduğu ortaya atılan bazı gizli belgelere yer verildi.

Belgelere atıfla hazırlanan raporda, BAE'nin Kuzey Kore'den 100 milyon dolar değerinde silah alımı yaptığı aktarıldı.

BAE BÜYÜKELÇİSİ'NİN E-POSTASINDAN ELE GEÇİRİLDİ

Raporda bulunan ve Kuzey Kore ile BAE arasındaki ilişkilerle alaklı bilgiler içeren belgelerin, BAE'nin Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe'nin internet korsanları tarafından ele geçirilen elektronik posta adresi üzerinden elde edildiği ifade edildi.

BELGELERİ ABD VERMİŞ

Gizli damgalı belgelerin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Uteybe'ye verildiği iddia edilen, ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerin gerçekliği hakkında yorumda bulunmadı.

Belgelerde, merkezi BAE'de yer alan "El Mutlak Ticaret" (Al Mutlaq Trading) adlı şirketin ve şirket yöneticisi Abdurrahman Baqer'in Birleşmiş Milletler (BM) tarafından silah satışı yaptığı belirlenirken Kore Madencilik Geliştirme Ticaret Kurumu (KOMİD) ile yaklaşık 100 milyon dolarlık silah ticareti yaptığının belirlendiği kaydedildi.

El Mutlak şirketi ile şirket yöneticisi Abdurrahman Baqer'in KOMİD gibi silah ticareti yapan firmalarla uzun zamandır bağlantıları olduğu bilgisine yer verilen belgelerde, El Mutlak şirketinin KOMİD'den aralarında tüfek, makineli tüfek ve roketlerin bulunduğu farklı türde çok sayıda silah için fiyat teklifi istediği belirtildi.

"Bu bilgiler ABD'yi ciddi şekilde endişelendirmektedir." ifadesinin yer aldığı belgede, KOMİD'in faaliyetlerinin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından yasaklandığı ve BM üyesi bütün ülkelerin KOMİD ile herhangi bir ticari ilişki kurmasının yasak olduğu hatırlatıldı.