NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İran'ın balistik füze demesine ilişkin gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, bu gibi denemelerin NATO'nun kendi balistik füze savunma sistemi geliştirmesinin önemini ortaya koyduğunu söyledi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, göreve geldikten sonra Brüksel'deki NATO Ana Karargahına ilk ziyaretini gerçekleştirerek, Genel Sekreter Stoltenberg ile görüştü.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Radev, terörle mücadelede Rusya'yla işbirliğine gidilmesini önerdi. İttifakın aldığı savunma harcamalarının artırılması kararının Rusya'yla olası bir çatışmayı, yanlış anlaşılmayı önleyecek ve riski azaltacak şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Radev, "ABD Başkanı (Donald) Trump'ın da söylediği gibi bugün karşı karşıya olduğumuz tehlikeler, uluslararası terörizm, DEAŞ'a karşı mücadeleden kaynaklanıyor. Tüm bu tehlikeler, hem Ortadoğu hem de dünyada, NATO ve Rusya ortak çaba göstermediği sürece çözülemez." dedi.


İRAN'IN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FÜZE DENEMESİ

İran'ın gerçekleştirmiş olduğu balistik füze denemesine ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini ancak bu konuda detay veremeyeceğini söyleyen Genel Sekreteri, "Ancak söyleyebileceğim şunlardır: NATO kendi balistik füze savunma sistemini geliştirmeye sürdürüyor. Çünkü İran dahil bazı ulusların değişik türlerde balistik füzeler geliştirdiğini, test ettiğini ve sistemi güçlendirdiğini görüyoruz. Bu da, NATO'nun balistik füze savunma sistemi geliştirmesinin öneminin altını çiziyor." ifadesine yer verdi.

İddalara göre İran'ın elindeki  3 bin kilometre kateden balistik füzeler var.

Kaynak: Yeni Akit