Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda gerçekleştirdiği basın toplantısında, yeni müfredata dair açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı.

Yılmaz, gerçekleştirdiği açıklamada, "İlkokul ve ortaokul seviyesinde 17, lise seviyesinden 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi seviyesinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredat yenilendi." bilgisini verdi.

"Şunu çok iddialı olarak söylüyorum ki bu ana dek hiçbir müfredat bu denliçok demokratik katılımla oluşturulmadı ve halkımızın görüşlerine açılmadı." diyen Yılmaz, değişen müfredatların ilk olarak 2017-2018 eğitim öğretim senesinde 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacağını belirterek, şunları söyledi:

"Ocak 2018'e dek programlarla alakalı olarak sahadaki uygulamalarımız üzerinden izleme ve değerlendirme çalışması gerçekleştireceğiz. Haziran 2018'e dek değiştirilen müfredatların eğitim araç gereçlerini, ölçme araçlarını hazırlayacağız. Eylül ayından sonra, okullarımızın açılmasıyla birlikte, bütün öğretmenlerimize ve velilerimize programların detaylı biçimde tanıtılacağı toplantılar gerçekleştirilecek. Bu hazırlıklarımızla, 2018-2019 eğitim öğretim yılına tüm sınıflarda ve tüm derslerde yeni müfredat ile eğitim öğretim sürecimize istikrarlı ve çok daha güçlü, yeni ve yenilikçi bir şekilde devam edeceğiz."

EVRİM TEORİSİ KALDIRILDI

Milli Eğitim müfredatından evrim teorisi kaldırılacağı iddilarıda güçlendi. Böylelikle önümüzdeki seneden itibaren lise 4. sınıflarda evrim teorisi işlenmeyecek.