Anayasa görüşmelerinde akıllardaki soru, "Referandum sınırı geçilecek mi?" Maddelere geçiş oylamasında oy sayısının 338'de kalması ile bu soru daha büyük ciddiyetle sorulmaya başlandı.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 2.resim

Yanına bir de, "Fireyi kim verdi?" sorusu eklendi. İkinci gün oylamalarında fire azaldı ama yine de akıllarda soru işaretleri var. Gözlerin çevrildiği MHP'de Genel Kurul'da muhaliflerin oturduğu arka sıralardaki hareketlilik dikkat çekiciydi.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 3.resim

1 Kasım seçimlerinden sonra parti içi muhalefet tartışmaları yaşanan MHP'nin Meclis'teki sıralarının en arkasında ise "muhalifler" olarak anılan milletvekilleri oturuyor. Yani Ümit Özdağ, Nuri Okutan, Yusuf Halaçoğlu, İsmail Ok ve Atila Kaya.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 4.resim

MHP'de, "başkanlık sistemine karşı olduğunu belirterek" Genel Başkan Yardımcılığı'ndan istifa eden Atila Kaya, bu kararını açıkladıktan sonra anayasa görüşmelerinin ilk gününde ilk defa görüntülendi. Ülkü Ocakları kökenli olduğu bilinen ve tavrının bu kanatta etkili olacağı söylenen Kaya, Genel Kurul'da Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin ile uzun süre sohbet etti.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 5.resim

Kısa bir süre önce partiden ihraç edilen Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, muhalefet sürecinde birlikte hareket ettiği Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ile en arkada aynı sırayı paylaştı.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 6.resim

Onların hemen önünde oturan Kadir Koçdemir'in de Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı oy kullanacağı biliniyor. Koçdemir, Genel Kurul'da Zihni Açba ve Mustafa Mit ile aynı sırada oturdu.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 7.resim

Muhalefet tartışmalarının en yoğun yaşandığı dönemde, 15 Temmuz darbe girişiminden hemen önce Grup Başkan Vekilliğinden istifa eden Oktay Vural'ın tavrı da merak konusuydu. Vural, özellikle görüşmelerin ilk gününde zaman zaman da olsa kuliste Bahçeli'ye eşlik eden MHP milletvekilleri arasında yer aldı.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 8.resim

Oktay Vural, salonda aralarında Mehmet Parsak ve Zuhal Topçu'nun da olduğu çok sayıda vekille zaman zaman sohbet etti. Bu durum Vural'ın muhalefet cephesindeki pozisyonunu değişip değişmediği sorusunu da beraberinde getirdi.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 9.resim

AK Parti ile yürütülen Anayasa değişikliği görüşmelerinde MHP'yi Mehmet Parsak temsil ediyordu. AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ile iki partinin birlikte hazırladığı anayasa değişikliği teklifine ilişkin Mecliste ortak basın toplantısı düzenlemişti.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 10.resim

El Jazeera'nin ulaştığı MHP yetkilileri, fire sorularına, "Bizde lidere rağmen bir şey olmaz" yanıtını verdi. MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin "Evet" oyu vereceği açıklamasının, tüm bu sürecin MHP'li vekiller açısından en önemli dönüm noktası olduğu belirtiliyor.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 11.resim

"Lider evet derse biz evet deriz. Lidere rağmen bir şey denirse, biz de o zaman o kişiyle daha sonra yola devam etmeyiz. Kimseye saygısızlık yaptırmayız" ifadesini kullanan MHP yöneticisi, partide oyunun rengini açıklayanlar dışında fire olmadığına emin olduğunu da dile getirdi.

MHP'nin arka sıraları Oktay Vural görüntülendi 12.resim

Bir başka MHP yöneticisi ise, AK Parti'nin ilk oylamada "işleri sıkı tutmadığını" söyledi. Kabul oylarının 347'ye çıktığı birinci madde oylamasının ardından Al Jazeera'nin görüştüğü bu isme göre, oylamada kabul oylarının daha fazla çıkmasının nedeni de, AK Parti'nin tehlikenin farkına vararak grupta daha disiplinli davranması. Kaynak: El Cezire