Partisinin çalıştayında Osmanlı dönemini anlatan Kılıçdaroğlu, o dönemde taassup, cehalet ve karanlık içerisinde olduğumuzu ifade ederek uzun uzun anlattıp durdu. Habertürk yazarı tarihçi Murat Bardakçı, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun verdiği hatalı örnekleri tek tek ortaya döktü.

KILIÇDAROĞLU: TAKYÜDDİN'İN RASATANESİ FETVA İLE YIKILDI

Kılıçdaroğlu: Fatih’in İstanbul’a çağırdığı Takiyüddin’iÜçüncü Selim’in müneccimbaşılığa getirdiğini, sinüs, kosinüs ve tanjantı Kopernik’ten önce Takiyüddin’in kullandığını, Galata Kulesi’nde gözlemler gerçekleştirdiğini, sonra bir rasathane kurduğunu ama rasathanenin fetva ile yıkıldığını iddia etti.

TAKYÜDDİN'DEN İKİ ASIR SONRA YAŞAMIŞ!!!

Kemal Bey’in sözünü ettiği Takiyüddin 1520’lerde dünyaya geliyor, yaşamdan 1585’te göç ediyor, Üçüncü Selim ise 1789 ile 1807 arasında hüküm sürmüş, yani Takiyüddin’den nerede ise iki asır sonra yaşamış ama ne yapıyor, ediyor bilinmez, belki bir çeşit zaman makinesi kullanıp yahut tayy-ı zaman yapıp iki asır geriye gidiyor ve Takiyüddün’i müneccimbaşı tayin ediyor!

CHP liderinin hataları bu kadarla kalmış olsa oturup şükredin!

Kılıçdaroğlu konuşmasında Kopernik’ten de sözediyor, büyük bir âlim olan Takiyüddin’in sinüs, kosinüs ve tanjantı Kopernik’ten önce kullandığını anlatıyordu...

Ama o da ne? Kopernik bizim Takiyüddin’den sonra değil, önce yaşıyor; Takiyüddin’in dünyaya gelmesinden elli sene önce, 1473’te doğuyor ve 1543’te öldüğünde de Takiyüddin henüz yirmili yaşlarında bulunuyor... Ama bu Kopernik dedikleri âdem kâhin değil matematikçi ve astronom olduğu için seneler sonra Takiyüddin diye birinin çıkacağını ve sinüs, kosinüs yahut tanjant bahislerinde kendisine nal toplatacağını göremiyor!