Katarlılar, "Twitter"daki paylaşımlarıyla, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkelerini ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Körfez turu dahilinde Kuveyt'ten Katar'a geçmesiyle eş zamanlı olarak "Twitter"da, "Katar halkı Erdoğan'ın gelişini kutluyor" başlıklı bir hashtag açan Katarlılar, Erdoğan'ı "kahraman", "stratejik ortak" şeklinde belirterek, ziyaretten duydukları memnuniyeti gösteren şiir, nesir ve fotoğraflar paylaştı.

İçlerinde siyasiler ve basın mensuplarının açıklamalarının olduğu Erdoğan'ı "karşılama hashtag"lerinde, Katar İçişleri Bakanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed bin Said er-Remeyhi, memnuniyetini ifade ederek, ziyarete ve önemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Remeyhi, bahsi geçen ziyaretin Körfez krizinden sonra Erdoğan'ın yaptığı ilk ziyaret olması sebebiyle önemli olduğuna vurgu yaparak, Türkiye'nin Katar'la dayanışma içinde olduğunu ve uygulanan yasa dışı ambargoyu reddettiğini açıkça belirttiğini ve Katar pazarında ihtiyaç duyulan gıda ürünlerinin karşılanmasına katkı sağladığını aktardı.

Türkiye'nin politikasının çıkarlara değil prensiplere dayandığını ifade ede Remeyhi, bu ziyarete dair işaretlerin yeni bir dayanışma mesajı taşıdığını kaydetti.

Remeyhi, Körfez krizinin aşılmasının ardındaki süreci şekillendirecek yeni Katar görüşünün oluşumu gölgesinde yatırım, ekonomi, güvenlik ve askeri alanlarda iki ülke arasında stratejik iş birliğini güçlendirmek için Erdoğan'ın ziyaretinin bir fırsat teşkil ettiğine dikkati çekti.

Eş-Şuruk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadık Muhammed el-Imari, Erdoğan'ın Katar ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin onur konuğu olarak geldiğini belirtirken gazeteci Cabir el-Harami ise "Katar halkı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ahlaklı asil duruşunu saygıyla karşılıyor. Sıkıntılar insanlardaki cevheri ortaya çıkarır." ifadelerine yer verdi.